Wpis z mikrobloga

#informatyka #pcmasterrace
Pacjent:
AMD Ryzen 9 5900X z chłodzeniem CPU Arctic Freezer 7X CO
Płyta B450M DS3H-CF
GeForce GTX 1660 Pegasus OC 6GB
W budzie zalmana Z3 z 3 dodatkowymi wentylatorami natywnymi dla tej budy.
Temperatura CPU przy podstawowym użytkowaniu - chrome, teamsy, discord itp oscyluje w granicach 50 - 65 stopni
Temperatura CPU przy wiedźminie 3 na ultra przy 60 FPSach jest w okolicach 70-80 stopni
--
Pytanie, czy takie temperatury są okej, druga sprawa, zamówiłem Gigabyte RTX4070 12 GB, czy w jakikolwiek sposób zmniejszy to temperatury na procesorze?
Sprawa ostatnia, myślę nad zmianą jednego wentylatora w obudowie (okresowo hałasuje, najprawdopodobniej jest już po prostu przez starość uszkodzony) na:
https://www.x-kom.pl/p/740878-wentylator-do-komputera-arctic-p12-pwm-120mm.html
+ dołożenie jeszcze jednego analogicznego, pytanie czy nie lepiej doinwestować w coś lepszego, żadne rgb mnie nie interesuje.
  • 8
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
Jeszce przykład pobierania wiedźmina, przy 450Mb/s + normalnym użytkowaniu temperatura oscylowała w okolicach 75 stopni na procesorze
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
+ w biosie CPU FAN jest ustawiony z temperature intervalem 1, a 100% obrotów ma na 60 stopniach
  • Odpowiedz
@xcGM: Budzetowe chlodzenie to i budzetowe temperatury. Mozna lepiej, ale nie sa 'niebezpieczne'. Zamiast dokladac i wymieniac wentyaltory do obudowy, lepiej posadzic na cpu wieksza kostke miedzi.
  • Odpowiedz
@xcGM: wentyl #!$%@? i zmień ustawienie wentyli, jeśli hałasuje wyciąg z tyłu to go wyrzuć i tyle, ten wentylator praktycznie jest bezużyteczny. Jeśli to inny wentyl to przełóż tak, żeby nie mieć wyciągu z tyłu.
Zrób undervolting tego cpu i wystarczy, kilka kliknięć w dół przy ustawienie Vcore w biosie powinno poprawić temperatury.
W podstawowym użytkowaniu te temperatury są ok, ryzeny 5xxx przy byle czym lecą w okolice 50 stopni, żeby
  • Odpowiedz