Wpis z mikrobloga

mam 2 pytania, nie rozumiem do konca wielu rzeczy, ale:
1) Duda wyglosil, ze jego "ulaskawienie" bylo KSIAZKOWE, ze X insytutcji wypowiedzialo sie, ze jest ok. W innych miejscach czytam, ze nie mogl ulaskawic kogos kto nie jest skazany. Sa dwie strony ktore mowia rozne rzeczy, czy jest tutaj ktos, kto nie jest sympatykiem zadnej patrii i moze obiektywnie napisac jak bylo?:D

2) Za co dokladnie ida siedziec Kaminski i Wąsik? Czytam ze naduzycia w CBA, ale cos konkretniej? Przeczytalbym tez jakis artykul o tym, ale nie gdzie ich broni pisowiec jakis, ani gdzie ktos antypisowski mowi "WINNI" tylko jakies fajne konkrety

#duda #polityka #sejm #polska #bekazpisu
  • 12
  • Odpowiedz
@jimmyF:
Cały artykuł.
"Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu."
Teraz mi powiedz, może czy nie może ułaskawić? A może jak całe nasze prawo jest to tak napisane, żeby sobie każda władza sama decydowała jak ma być.
  • Odpowiedz
@jimmyF: Odpowiem na #2, bo w #1 mogę być stronniczy.

W i K poszli siedzieć ogólnie za to, że spreparowali dokumenty i zrobili prowokację by wsadzić Leppera za wzięcie łapówki.
  • Odpowiedz
@jimmyF: Co do drugiego - masz tutaj wyrok do pobrania z biuletynu informacji publicznej:
https://bip.warszawa.so.gov.pl/attachments/download/18866
Wszystko jasno opisane.

Co do pierwszego - w bardzo dużym skrócie: był pierwszy proces A w wyniku którego dostali wyrok w pierwszej instancji. Bez uprawomocnienia wyroku byli nadal niewinni. Duda ich "ułaskawił" poprzez "przebaczenie i puszczenie w niepamięć oraz umorzenie postępowania" mimo ich faktycznego statusu jako niewinnych. A ułaskawienie chroni tylko od skutków prawomocnego wyroku
ignorancie - @jimmyF: Co do drugiego - masz tutaj wyrok do pobrania z biuletynu infor...

źródło: 4590ce46ebd306b1565945fec212ccf0b4bfd8b6a762fc80d46bdea78a6f866b

Pobierz
  • Odpowiedz
Cały artykuł.

"Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu."

Teraz mi powiedz, może czy nie może ułaskawić?


@myidioci: czy sad moze orzec o rozwodzie przed zawarciem malzenstwa? Nie? To dlaczego prezydent mialby ułaskawiać niewinnnych?
  • Odpowiedz
@jimmyF:

Nie jestem bezstronny, ale mogę się postarać opisać punkt 1. Cała akcja z ułaskawieniem opiera się głównie o dużo gadania, rozmywanie sprawy oraz próby podparcia się zawłaszczonymi instytucjami przez PiS.

Kamiński i Wąsik zostali skazani, ale wyrok się nie uprawomocnił. Duda ułaskawił ich nie tylko w dziwny sposób proceduralny, dopisując coś o umorzeniu sprawy (nie może tego zrobić) ale zrobił to przed czasem, czyli zanim de facto stali się winni (zanim wyrok się nie uprawomocnił). Miało to oczywiście konkretny cel - PiS chciał w ten sposób utrzymać ich przy polityce. Ułaskawienie to nie uniewinnienie. Nie ponosisz kary, ale dalej jesteś winny. Poseł nie może być jednak przestępcą. Ale PiS miał wtedy władzę, więc to on decydował co jest rzeczywistością. Nawet gdyby uznać, że Duda mógł ich ułaskawić przed zapadnięciem wyroku to przynajmniej powinni stracić możliwość zasiadania w parlamencie jako formalnie skazani. Dlatego tak bardzo PiS zakrzykuje tą sprawę i uważa, że wszystko już było wyjaśnione, jest dobrze i proszę nie wracać do
  • Odpowiedz
Ułaskawienie i tryb nie są sprecyzowane w konstytucji.


@myidioci: Nie każde użyte w konstytucji słowo wymaga wyjaśnienia w tejże konstytucji jego definicji i dotychczas, przed Dudą nie było wątpliwości co słowo "ułaskawienie" oznacza. To Duda i jego ekipa z Przyłębską włącznie starają się nadpisać słownikową definicję.
  • Odpowiedz