Wpis z mikrobloga

@pan_bogus: który inny język na JVM ma taką ekspresywność i tak mocny system typów oraz tak dobre wsparcie dla FP? Scala to jest zarąbiście dobrze zaprojektowany język idealny do przetwarzania dużych ilości danych.
  • Odpowiedz
@cohontes: IMHO od Scali lepszy jest Rust. Tak jak napisałem wyżej, Scala jako język jest całkiem spoko zrobiona, natomiast to że ją zrobili na JVM to równocześnie błogosławieństwo i przekleństwo. Błogosławieństwo, bo Scala ma dostęp do całego ekosystemu bibliotek i frameworków Javy. Przekleństwo, bo JVM ogranicza użycie Scali praktycznie tylko do backendu, przenośność pomiędzy platformami jest słaba, wydajność jest kiepska, zużycie pamięci tragiczne, kompilator koszmarnie powolny. Popularność Javy/JVM systematycznie spada, np
  • Odpowiedz
@Krolik: Scala jako język jest spoko, ale w praktyce nie ma przyszłości. W Data jest wypierana przez Pythona a w pozostałych działkach nigdy jakoś bardzo się nie przebiła. Do tego dochodzą problemy z toolingiem, bałagan przy Scali 3 i generalnie skupienie Odersky'ego na teorii i pejperach a nie tworzeniu praktycznego języka.

Edit:
Zresztą widzę, że masz podobne zdanie, więc nie wiem skąd zdziwienie, że nie widzę sensu w uczeniu się Scali
  • Odpowiedz
@cohontes: czyli siedzisz w data? Jeśli tak, to podstawy Scali raczej Ci wystarczą. Nie lepiej poduczyć się jakiejś chmury, zrobić certa?
  • Odpowiedz
Jezu chryste, ale kocopoły prawicie. Scala jest bardzo dobrym jezykiem do wszelkiem masci systemów backendowych, szczególnie tych wymagających dużego skupienia na poprawności zachowań.

Rust to jest w ogólności mało śmieszny żart - pisanie jakichkolwiek zaawansowanych wysokopoziomowych systemów w języku skupionym na bezpiecznym zarządzaniu pamięcią to jest jakiś absurd. Ja wiem ze ludzie sie rustem zachwycają i to jest pewnie calkiem fajny język ale to nie jest w zadnym stopniu konkurencja dla scali.
  • Odpowiedz
  • 0
@b1qq: ale ja mam certy. ( ͡° ͜ʖ ͡°) azure de / databricks de. Plus pracuje tylko w cloudzie juz. Po prostu chcialbym sie pouczyc czegos nowego bo moze kiedys jakis pracodawca bedzie zadowolony majac kogos z tym skillem. Bo w sumie tak to jest tylko python/sql
  • Odpowiedz
@cohontes: to sprawdź sobie kursy RockTheJVM. Przejrzyj sobie kursy, można wykupić subskrypcję. Generalnie fajne kursy, ale odkleiło go z ceną kursu z tworzenia projektów z Typelevel/ZIO.
  • Odpowiedz