Wpis z mikrobloga

Idzie wiosna. Są już skowronki, lecą żurawie i bociany

Zbliża się szybkimi krokami. Słonko coraz wyżej i dłużej świeci. Dni coraz cieplejsze. Z ciepłych krajów lecą do nas żurawie i bociany. Widać pierwsze drobne kwiatki i pąki listków na drzewach. Nieśmiało zieleni się trawa. Wiosna daje znać o sobie od kilku tygodni, ale od jutra znowu powrócą chłodne i prawie zimowe dni.

Choć u nas do prawdziwej zielonej wiosny jeszcze trochę trzeba poczekać, jej miłe zwiastuny – ptaki z dalekiego południa - już przyleciały. Pierwsze bociany z Afryki pojawiły się 10 lutego w Łęgnowie pod Bydgoszczą, a malutkie skowronki znad Morza Śródziemnego wesoło świergolą na polach, także od połowy lutego. Od kilku tygodni widać też na niebie klucze głośnych żurawi.

Jak mówi przyrodnik Ireneusz Kaługa z Grupy Ekologicznej, w drogę do Europy wyruszyły już z Afryki liczne stada bocianów. Przy starych gniazdach i budowie nowych oraz przy ptasich budkach lęgowych panuje coraz większy ruch. Bociany powracają nie tylko do Polski, ale i do innych krajów.

W Turcji widziano 2 marca stado około 120 osobników, a bocian z Niemiec z nadajnikiem GPS, zauważony został kilka dni temu w Izraelu. Zapewne nie był sam, leciał w stadzie - uważa Ireneusz Kaługa. W Polsce te wielkie ptaki zjawiają się zwykle po drugiej połowie marca, najczęściej 19-20 marca.

Bociany mogą do nas dotrzeć, gdy zapanują sprzyjające warunki przyrodnicze. - Muszą pojawić się prądy wstępujące, gdyż ptaki te lecą w tzw. kominach termicznych. Żeby takie kominy tworzyły się, ziemia musi być choć trochę ogrzana. Na razie mamy zmiany pogody; jednego dnia jest ciepło, drugiego zimno. To może trochę powstrzymywać ich wędrówkę - wyjaśnia przyrodnik.

Tymczasem na polach, na południu, zachodzie a nawet na wschodzie kraju, zaczęły się pojawiać duże stada czajek i gęsi gęgawy. Pierwsze żurawie widziane były w Polsce już trzy tygodnie temu. - Chodziły parami w miejscach, w których normalnie pojawiają się co roku. Zapewne niedługo zaczną przystępować do lęgu. Te ptaki potrafią składać jaja nawet na śniegu - opowiada Ireneusz Kaługa.

Wiosna tuż tuż. Jej rychły początek zwiastuje ruch przy ptasich gniazdach. Do lęgu przystąpiły kruki, które już siedzą na jajkach. Od połowy lutego, gdy było już trochę cieplej, przy gniazdach zaczęły się krzątać bieliki. Według ornitologa poprawiają gniazda, a niektóre rozpoczęły wysiadywanie młodych.

Pojawiły się też pierwsze szpaki. Nie widać ich jeszcze na wschodzie Polski, ale są nieliczne doniesienia o ich śpiewie przy budkach, np. na Lubelszczyźnie. Są również informacje o ziębach, które przyleciały na razie do Wielkopolski.

Również w miastach widać ożywiony ruch ptaków i słychać ich radosne trele. - Ptaki śpiewają i są coraz bardziej aktywne. Modraszki i bogatki kręcą się przy budkach lęgowych, znoszą materiał na budowę gniazd. Na osiedlach słychać masowo mazurki. Kawki pilnują swoich otworów wentylacyjnych, w których gniazdują. Do lęgów przystąpiły miejskie gołębie - wylicza przyrodnik Kaługa.

Ptaki mają coraz trudniejsze warunki do życia. Człowiek poszerza swoje tereny budowlane, niszczy środowisko naturalne, a z nim tradycyjne miejsca gniazdowania i bytowania ptaków. Ludzie polują na bociany, skowronki, kuropatwy, dzikie gęsi i kaczki, które są przysmakiem w restauracjach, m.in. we Włoszech, a dla rozrywki strzelają do wróbli i bocianów. W efekcie w zastraszającym tempie spada liczba populacji poszczególnych gatunków ptaków, w tym chronionych.

- Pozwólcie bocianom wracać do Polski – podają media. Ulotki z takim hasłem będą wkrótce otrzymywać uczniowie w Libanie. Bo strzelanie do wracających do domu boćków, traktuje się tam, jak tradycyjną wesołą rozrywkę - alarmuje Ireneusz Kaługa z Siedleckiej Grupy Ekologicznej.

Ta makabryczna tradycja, głównie w Libanie powoduje, że bocianów z roku na rok ubywa. Dlatego Siedlecka Grupa Ekologiczna postanowiła nawiązać współpracę z ambasadą Polską w Libanie i MSZ. Wysłano tam ulotkę informującą o tym, jak bardzo bociany są dla nas cenne i dlaczego je chronimy. Ulotka, po przetłumaczeniu, będzie przekazana do większości libańskich szkół.

Stanisław Cybruch

#wiosna #europa #bocian #polska #ptak #strzal
  • Odpowiedz