Wpis z mikrobloga

Finansowe Mirki. Dalej ogarniam finanse osobiste i kolejne pytania: IKE / IKZE.

Korzystacie?
Jesteście zadowoleni?
Jakie instytucje polecacie do założenie. Szczególnie IKZE. (Chcę kupować akcje/etfy sam, mam konto maklerskie w mbanku)

Chyba założę IKZE, ze względu na benefit podatkowe.
Ale czy ja dobrze to rozumiem. Mogę od podatku odliczyć koło 8.2k plnów rocznie na IKZE (dostanę jako zwrot od podatku za dany rok, przy 2 progu to 32% od 8.2k czyli 2.6k), a ja wypłacę wcześniej, to muszę zapłacić od tego podatek dochodowy. Ale z którego roku podatek dochodowy? Ja byłbym np. bezrobotny i nie maił żadnego dochodu (wtedy te pieniądze by rzeczywiście były potrzebne) i wpłacił tą kasę i nie osiągną kwoty wolnej od podatku, to nie zapłacę żadnego podatku dochodowego? Tak to działa? Czy coś pokręciłem.

IKE, nie jestem pewien, bo po co mi pieniądze jak będę stary i po co pozbawiać się elastyczności. Mam krótszą perspektywą inwestycją niż emerytura. Ewentualnie może później bym założył, jakby mi zależało by nie płacić podatku belki i ze zgromadzonych pieniędzy chciałbym skorzystać po 65. Na razie mój plan oszczędzania na wkład własny nie wyszedł bo nie kupiłem mieszkania z BK2%, więc może warto te IKE założyć by kupić dom za śmieszne pieniądze w wymierającej Polsce B na emeryturze.

https://www.analizy.pl/oszczedzanie-na-emeryture/24549/ike-czy-ikze-co-sie-bardziej-oplaca-1

#inwestowanie #ikze #ike #obligacje #gielda
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#ike może się opłacać nawet przy wcześniejszym wyciąganiu kasy, bo jednak pracujesz kasą bez podatku belki, więc obracasz wyższymi kwotami i dzięki temu więcej możesz zarobić, nawet jak miałbyś uciąć 19%. Minusem tu jest za to to, że nie ma IKE bez prowizji maklerskich a zwykłe konta maklerskie owszem, więc tym mogą pokonywać parasol IKE.

Co do IKZE: wpłacasz w 2024, w pit za 2024 (do kwietnia 2025) pokazujesz, że
  • Odpowiedz
  • 0
u kasy, bo jednak pracujesz kasą bez podatku belki, więc obracasz wyższymi kwotami i dzięki temu więcej możesz zarobić, nawet jak miałbyś uciąć 19%. Minusem tu jest za to to, że nie ma IKE bez prowizji maklerskich a zwykłe konta maklerskie owszem, więc tym mogą pokonywać parasol IKE.


@OsSikorskiego: Czyli nawet 10% nie trzeba jak się nie osiągnie progu kwot wolnej od podatku. Fajnie.
  • Odpowiedz
@lecho182: 10% jest tylko w przypadku jak wpłacałeś na IKZE w 5 różnych latach i sam masz >65 lat.
Stąd ludzie z #jdg #liniowy 19% czasem tak robili, że wpłacali na IKZE w październiku, odliczali sobie z tego 19% rok później i wtedy też rezygnowali z IKZE - wypłacali kasę. Liniowka na innym pit, więc na pit 37 byli w kwocie wolnej - bez podatku. Jesienią
  • Odpowiedz
  • 0
E w 5 różnych latach i sam masz >65 lat.

Stąd ludzie z #jdg #liniowy 19% czasem tak robili, że wpłacali na IKZE w październiku, odliczali sobie z tego 19% rok później i wtedy też rezygnowali z IKZE - wypłacali kasę. Liniowka na innym pit, więc na pit 37 byli w kwocie wolnej - bez podatku. Jesienią znów zakładasz IKZE, wpłacasz limit i kolejnej wiosny znów rezy


@
  • Odpowiedz
Mogę od podatku odliczyć koło 8.2k plnów rocznie na IKZE


@lecho182: odliczasz od dochodu, a nie od podatku i w 2024 roku limit wynosi 9 388,80 zł.
  • Odpowiedz
@lecho182 jakie 8.2k PLN możesz odliczyc?


@SiDi: odliczasz całość wpłaty, więc jak wpłacisz 8,2k to odliczysz 8,2k. To Ci da ulgę podatkową w wysokości do 0,32x8200zł czyli max 2624 zł. Ale nie myl @SiDi zmniejszenia podatku a odliczenia od podstawy.
  • Odpowiedz
  • 0
@lecho182 o take wykop nic nie robilem... A powaznie, db sie Ciebie czyta

Masz jaja i potrafisz przyznac sie do bledu ale i pochwalic zyskami.

Jest tu kilku takich co bardzo im przeszkadza jak inni chwala sie zyskami i nawet potrafia im pisac pm zeby tego nie robili tu na wypoku rotfl...

Widac nie masz kija w dupie
  • Odpowiedz