Wpis z mikrobloga

@graf_zero nie no tyle to nie. Chłop dopiero kupił sprzęt, a tu z 1,4 wyjeżdżasz.
@muchatse 1.8 weź i zobacz czy Tb to leży. Drogie nie jest, a dwa stopnie przesłony to nie tak dużo. Dołączył vym jeszcze 50 1.8 - jak będzie za wąsko to pozostanie Tb fajny standard na każdą okazję
@muchatse: dopiero zaczynasz, nie patrz na to jak Ci ktoś coś poleca tylko naucz się robić zdjęcia :)
Ja zaczynałem w sumie od D70 i 18-105, który przesłonę miał w zakresie 3.5-5.6 oraz jakiegoś marnego statywu za 70 zł (2015-2016r).

Dokup jedynie statyw (im cięższy tym lepszy) i/lub wężyk spustowy z interwałometrem i zacznij się bawić. Nauka poprzez zabawę to najlepsza rzecz pod słońcem. Ustaw sobie nawet przesłonę na f/8 i
@muchatse: jak starszy? XD
D3400 jest z 2016 r, D70 jaki miałem jest z 2004 a to jest przepaść xD

@muchatse poczytaj o trójkącie ekspozycji, myśl i kombinuj :)
Każdy z trzech parametrów (ISO, czas i przesłona) wpływa na dwie rzeczy, współnym czynnikiem jest ilość światła jakie wpada na matrycę. Resztę sobie doczytaj i przemyśl :)

Instrukcja aparatu najlepszym kursem dla początkujących :)
  • 0
jak starszy? XD


@spiritus: no czytałem, że to już stary aparat, chyba nawet na wykopie ktoś mi napisał, jak pytałem czy ten model jest spoko xD.

poczytaj o trójkącie ekspozycji, myśl i kombinuj :)

Każdy z trzech parametrów (ISO, czas i przesłona) wpływa na dwie rzeczy, współnym czynnikiem jest ilość światła jakie wpada na matrycę. Resztę sobie doczytaj i przemyśl :)


dzięki, czytam, oglądam yt, będę wychodził i coś eksperymentował na
@spiritus: no czytałem, że to już stary aparat, chyba nawet na wykopie ktoś mi napisał, jak pytałem czy ten model jest spoko xD.


@muchatse: żaden aparat nie jest zbyt stary jeżeli chcesz się nauczyć podstaw bez wydawania tony pieniędzy.
Wydawanie wejdzie później xD
  • 0
@spiritus: może polecisz jakąś literaturę?, kanały yt?. Jak ty tu rozgryzałeś?, po prostu wyszedłeś i zacząłeś robić zdjęcia czy korzystałeś z jakichś godnych polecenia źródeł?. Zastanawia mnie również czy dobrze jest najpierw korzystać z trybów, gdzie jedno z ustawień ekspozycji jest manualne, a resztę dostosowuje aparat, tj. trybów pół automatycznych, czy od razu bawić się w manual?
@muchatse: żadnych kursów nie potrzebujesz.

Jeden artykuł i ogarniesz o co chodzi.

Co do zdjęć nocnych - zacznij o takich na statywie. Nie potrzebujesz innego obiektywu, a zdjęcia będą "efektowne". Fajnie się na nie patrzy na początku przygody z foto.
@muchatse: jak pisałem wyżej to instrukcja od aparatu, serio ;)

Ogarnij sobie (są pdfy w sieci) książki Petersona typu ekspozycja bez tajemnic i inne podobne.
Drugim godnym dla początkujących jest Kelby (czy jakoś tak).

Z polskich stron... szerokikadr np