Wpis z mikrobloga

Mirki potrzebuję pomocy. Niedawno odebrałem #mieszkaniedeweloperskie i mam kilka pytań:
1. W protokole odbioru mam: „Zasilanie w energię elektryczną do lokalu nastąpi po podpisaniu przez Nabywcę stosownej umowy z dostawcą sieci energetycznej – E.ON Polska S.A.” – i tutaj pojawia się pytanie: czy to rzeczywiście MUSI być E.ON czy mam prawo do wyboru dostawcy energii? Zupełnie się nie znam na temacie, dopiero zacząłem czytać, ale z tego co się orientuję to od czerwca jak nie będzie zamrożenia cen energii to E.ON ma najdroższą stawę taryfową (patrzyłem bodajże G11).

2. Czytam trochę o krokach po odbiorze mieszkania i często się pojawią jakieś info o „przepisywaniu liczników” – w sumie mam tylko ciepło, wodę no i prąd jak podpiszę umowę. Czy muszę te liczniki ciepła/wody gdzieś zgłaszać i przepisać je na mnie?

3. Mieszkanie jest na #kredythipoteczny . Jakie teraz formalności muszę spełnić?

Taguję też #nieruchomosci
  • 4
  • Odpowiedz
@Lempek: masz prawo wyboru dostawcy energii i musisz podpisać umowę z E.ON. To są dwie różne rzeczy, dostawca sieci to ten, co ma kable, odpowiada za ich utrzymanie, naprawy itd. Sieci są rozdzielane przez URE i nie masz żadnego wyboru w tej kwestii, na danym terenie działa tylko jeden dostawca. Natomiast prąd możesz kupić od kogokolwiek. Masz po prostu dwie faktury, jedną od sieci a drugą od prądu.
  • Odpowiedz
@Lempek: Nie jestem ekspertem, ale ogólnie masz prawo do wyboru innego sprzedawcy niż lokalny, ale będziesz wtedy dostawać dwie faktury. Jedną za energię, a drugą z e.on za jej dostarczenie.

https://solarspot.com.pl/dostawcy-pradu-w-polsce/

Co do ciepła czy wody to deweloper sam wyznaczy pierwszego zarządcę i to oni cię będą rozliczać z automatu. Choć radziłbym szybko poznać sąsiadów i zmienić zarządcę na swojego, bo póki trwa odpowiedzialność dewelopera za wady to jego zarządca będzie
  • Odpowiedz