Wpis z mikrobloga

Robił ktoś z was certyfikat PL-300? Mam pytanie czy jest on trudny.
Mam taką ogólną znajomość na temat BI, excel (bez vba), ms sql server.
Chcę się czegoś nauczyć, tylko nie wiem konkretnie czego, żeby taki certyfikat zdać
(akurat mam miesiąc przerwy, w poprzedniej pracy pracowałem jako junior data analyst, tylko że dla data analystow nie ma już miejsc pracy co najwyzej dla business analystow albo BI dev).

#datascience #sql #pracbaza #pracait #businessintelligence #analizadanych
  • 14
@Arterix390 ogarnij ścieżkę szkoleniowa z Microsoftu potem zrob test próbny z 3 razy (jest na stronie z egzaminem) następnie przerób wszystkie darmowe pytania na examtopics, jak z 85% będziesz miał dobrze (czyli rozumial dlaczego ma być taka odpowiedź a nie inna) to jesteś przygotowany. Pamiętaj, że na examtopics czasami odpowiedzi są błędne i trzeba czytac komentarze.
@Arterix390 jak pracowałeś w power bi to egzamin raczej na luzie, minusem jest to, że pewnie nie ze wszystkiego w pracy korzystałeś więc jak cie zapytają o jakieś ai visuals albo dane organizacyjne to możesz na tym stracić pkt, ziarnko do ziarnka i można przez takie pierdoły nie zdać
@D4nielek: Ok dzięki.
Poza tematem
Patrząc na oferty pracy, często wymagany jest advanced DAX i Power Query. To jest coś czego akurat nie potrafię za bardzo.
W jaki sposób uczyłeś się takich rzeczy?
@Arterix390 z daxa polecam jedynie ,,Kompletny przewodnik po DAX" Marco Russo i Alberto Ferrari. Także ich filmiki na yt są godne polecenia. Co do PQ to nie wiem w sumie co to znaczy advanced, jeśli chodzi tylko o znajomość języka M to ci nie pomogę. W PQ rzadko robie jakieś operacje, których nie zrobię za pomocą UI, bardziej skomplikowane rzeczy robie blizej źródła czyli już w SQL. Natomiast jak koniecznie trzeba coś
@D4nielek: https://www.udemy.com/course/advanced-dax-for-power-bi/ Możesz zobaczyć ten kurs? Tam, możesz popatrzeć po course content i co w każdym chapterze jest "zawarte".

Korzystałem już kiedyś z tej platformy - zachęciła cena za 3 dychy ( tam jest rotacja). Trafiłem na dobry kurs gdzie miałem około 20 godzin praktyki i teorii jednocześnie i powiedziałbym, że było to stricte na temat. Tylko trzeba szukać, który kurs kiedy powstał i popatrzeć na komenatrze, bo niektóre są po
,Kompletny przewodnik po DAX" Marco Russo i Alberto Ferrari


@Arterix390: Dobra, ja sam sobie samemu odpowiedziałem. Lepiej zapłacić jakieś pieniądze za kurs i się tego nauczyć. Dzięki za wszystkie wskazówki - bardzo cenne. Co do ofert pracy to tak - ludzie mają coś z głową. Wczoraj patrzyłem na ogłoszenie na mida i mandatory 7 years of experience in data analysis field...
Ja celuję w coś takiego jak junior BI developer albo
@Arterix390 za taką cenę (30 zł) to może nie taki zły ten kurs. Generalnie poleciłem ksiazke bo jest to najlepsze co możesz zrobić jeśli chcesz się rozwijać w power bi / dax. Nie ma czegoś lepszego na rynku i uważam, ze predzej czy później i tak ją w końcu kupisz. Jeśli skrajnie nie lubisz się uczyć z książek to odpuść bo to tez bez sensu i zakup ten kurs, potem może jakiś
@D4nielek: Roznie jest, kolezanka w ostatniej pracy awansowala na data engineera. Ja sie pytam czy trudno jest, a ona niee tylko alteryxa uzywamy xD
Tak jak masz "perełke"to prosiłbym o nazwę autorów obczaje sobie.
Ten od Philipa Burtona wygląda na "złożony", ale to nie musi oznaczać, że jest dobry, bo lepiej jest cos przerobić oddzielnie niż "zahaczyć".
@Arterix390 właśnie mam ten od Philipa Bartona, on ci wyjasni tylko to co musisz wiedzieć pod kątem egzaminu i nic więcej xD mimo wszystko, po przeczytaniu wielu postów na reddit stwierdzam to co inni: examtopics jest najlepsze bo możesz zapoznać się z tym jak zbudowane są pytania i znać przykładowe, także radzę z parę razy pytanka na examtopics przejść
@D4nielek:
Sorry, że tak późno odpowiadam. Ja się trochę jednak cofnąłem, o ile mam ten intermidate z excela to z sql nie mam aż tak dużego doświadczenia, a raczej bez sensu jest iść innym schematem niż excel > sql > power bi. Ogarniam tego SSMS, ale na poziomie no na pewno nie advanced. Pracowałem pierwszy raz w data - na stanowisku Research Market Analyst, a tak na prawdę to tylko excel
@Arterix390 Business Intelligence Analyst, BI Analyst, BI developer, Power BI developer

Ile CV wysłałeś? Prowadzisz spis wysłanych cv wraz z jakimiś podstawowymi statystykami? Jak to wygląda?