Wpis z mikrobloga

Mireczki, mam w domu baterię kuchenną z wylewką, która trzyma się w uchwycie za pomocą magnesu. Niestety ostatnio magnes zaczął działać bardzo słabo i wylewka zaczęła wypadać po odkręceniu wody. Zidentyfikowałem problem za pomocą chłopskiego rozumu, mianowicie zarówno magnes w uchwycie jak i wylewka przyciągają przedmioty stalowe, więc wylewka się namagnesowała i ma tą samą polaryzację co magnes więc zamiast być przez niego przyciągana to go odpycha. Czy ma ktoś pomysł jak to naprawić? Czy istnieje jakieś urządzenie do wyrównywania potencjałów magnetycznych? Wiem, że są takie do śrubokrętów ale wylewka ma zbyt duża średnicę, żeby tego użyć. Pomocy!

#fizyka #majsterkowanie #magnesneodymowy #kuchnia
Yogi_ - Mireczki, mam w domu baterię kuchenną z wylewką, która trzyma się w uchwycie ...

źródło: 1000000146

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
@Yogi_ jesteś pewien, że to jest powodem? Może magnes po prostu osłabł. A rozmagnesować możesz np. elektromagnesem ze zmiennym polem, powoli go oddalając.
Może zadziała owinięcie kablem i zrobienie z wylewki elektromagnesu, a następnie powolne odsuwanie cewki (albo zmniejszanie napięcia). Pole musi być zmienne (zasilane AC) i dość silne, żeby wyjść z histerezy.
  • Odpowiedz
Może jakby przyłożyć dosyć duży elektromagnes i go uruchomić. Albo nawinąć kilkadziesiąt albo kilkaset zwojów przewodu dookoła wylewki i to podłączyć do prądu aby namegnesować. Jeśli namagnesowało by się w złej polaryzacji do podłączyć odwrotnie. Nie wiem czy podłączenie cewki pod prąd przemienny nie rozmagnesowuje owiniętego rdzenia. Podobnie działało wbudowanie rozmagnesowania kineskopów w postaci pętli dookoła ekranu która była podłączania do prąd przemienny.
  • Odpowiedz