Wpis z mikrobloga

RECENZEX NEWSLETTER NR 23

10 filmów i anime JDM
[LINK DO WPISU]

W świecie kina mamy mnóstwo filmów dla fanów motoryzacji. Cała seria Fast&Furious, Mistrz kierownicy ucieka, Christine, Transporter, 60 sekund czy niszowe Two-lane blacktop. A co z filmami stricte dla fana japońskiej motoryzacji?

Temat japońskiego kina samochodowego jest dosyć trudny. Mimo, że japońska motoryzacja miała swój złoty okres już w latach 90-tych to rzadko kręcono filmy ściśle związane z samochodami. Problemem była japońska kultura motoryzacyjna, która opierała się głównie na nielegalnych aktywnościach typu drift na przesmykach górskich lub wyścigi po autostradach z maksymalną prędkośćią. Tworzenie kina o tej tematyce było traktowane jako promowanie nielegalnych zabaw przez co filmy o tej tematyce powstawały sporadyczne, były niszowe i miały ograniczony budżet ponieważ żaden sponsor nie chciał być kojarzony z nielegalnymi wyścigami. Dlatego nawet jeżeli coś powstawało (a nie było na podstawie mangi) to pozostawało w cieniu i nawet nie trafiało do kin tylko na półki wypożyczalni VHS/DVD.

Mimo to postanowiłem zrobić zestawienie filmów i anime skupiających się na japońskiej motoryzacji. Żeby było ciekawiej listę ułożyłem od najbardziej znanych do tych zapomnianych i obskurnych. Jest to spis, który wykończył mnie psychicznie ponieważ każdy tytuł musiałem odszukać (głównie w japońskojęzycznej sieci) i obejrzeć z czego nie zawsze miałem możliwość angielskich napisów. A japońskiego nie znam w ogóle więc ból straszny xD

#recenzex #motoryzacja #jdm #filmy #kino #anime #japonia
SzubiDubiDu - RECENZEX NEWSLETTER NR 23

10 filmów i anime JDM
[LINK DO WPISU]

W świ...

źródło: FILMY-JDM-1

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach