Wpis z mikrobloga

Siema, składał ktoś z was zegarek z używanych części? Kiedyś o tym czytałem i bardzo się tym zaciekawiłem, bo ponoć używaną vintage Omegę można złożyć już od kilku stów. Jak wygląda kompletowanie takich części (tarcza, koperta, mechanizm)? Czy można użyć jakichś zamienników? Skąd najlepiej brać części? Ebay, allegro?
Zdjęcie dla uwagi
#zegarki #zegarkiboners #omega
JohnDoe01 - Siema, składał ktoś z was zegarek z używanych części? Kiedyś o tym czytał...

źródło: temp_file1646278285064287089

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • 0
W gwoli ścisłości- pisząc "zamienniki" mam na myśli zamiennik mechanizmu kwarcowego, ewentualnie wskazówki. Chciałbym złożyć zegarek będący możliwie "jak najbardziej orginalny" w jak najlepszej cenie. Myślę o kupnie osobno oryginalnej tarczy do pasującej koperty, następnie zamówieniu jakiegoś pasującego japońskiego mechanizmu oraz wskazówek.
  • Odpowiedz
  • 1
@Bill_Kilgore kieszonkowe zegarki to wielkie skur****ny. Zastanawiam się bardziej na czymś w stylu kwarcowych Omeg Seamaster/De Ville z lat 80. Używane latają średnio od 1500 do 6000, myśle, że składak z zamiennikiem mechanizmu wyniósłby mnie mniej niż 500 zł.
  • Odpowiedz
  • 0
Zwykłą stalową kopertę powinienem dorwać do 20$, tarcze za 10, a nawet mniej. Japoński zamiennik mechanizmu i wskazowki, nie powininny być droższy od samej koperty. Ceny paska nie wliczam, bo to szkopół.
  • Odpowiedz
Ceny paska nie wliczam, bo to szkopół.

@JohnDoe01: szkopuł to przeszkoda trudna do ominięcia, więc raczej nie to chciałeś napisać xD

na ebay i różnych grupach fejsbukowych z zegarkami vintage zdarzają się czasem ogłoszenia o wyprzedazy części po zegarmistrzach, wtedy masz mnóstwo mechanizmów, wskazówek, itp. wsadzanie kwarca to paździerz, nawet jak trafisz z grubością mechanizmu, to pewnie nie będzie pasować wielkością do oryginalnych kopert.

generalnie - imho o ile składanie zegarków
  • Odpowiedz
  • 0
@advert faktycznie, mialem na myśli błahostke xD
Co do samego składania to się go nie boje, a posiadając wszystkie odpowiednie części zaniosę zegarek do zegarmistrza, żeby złożył wszystko do kupy. Bardziej boje się kompletowania potrzebnych rzeczy i znalezienie odpowiedniego zamiennika.
  • Odpowiedz
@JohnDoe01: Lepiej się pobawić częściami z ali, jest tego od zawalenia pod cal. NH35. Jeśli chodzi o składaka vintage, to imo szkoda czasu na frankena i najlepiej kupić szrota i go odremontować na oryginalnych częściach, inaczej nie warto no i raczej tylko Omega z racji dostępnych części. Andrzej Wojenka to w Polsce ekspert od odnawiania tarcz i kopert. Osobiście lubię się bawić Vostokiem Amphibia, można zmieniać koperty, tarcze, wskazówki i bezele
  • Odpowiedz
@JohnDoe01 są pewne części, które będą pasować do kilku zegarków marek zegarków. Bo design swoją drogą a mechanizm od innego dostawcy. Np. Mechanizmy felsa występowały w atlanticu, delbanie i chyba doxie. W Polsce masz ogrom Ruskich zegarków, więc możesz sobie w zasadzie zrobić własną kompozycje.
Właśnie jak @Latajacy_baleron wspomniał, vostoki amphibie i komandirskie mają duży potencjał na fajnego składaka
  • Odpowiedz
@JohnDoe01: to nie takie proste jak się wydaje.

Tarcza ma nóżki które pasują do konkretnego mechanizmu. Opcja by zamontować ją na innym to druciarstwo typu obcięcie nóżek i przyklejenie na taśmę dwustronną. Rozmiar tarczy musi średnicą pasować do koperty i okna koperty.

Wskazówki są pod konkretny mechanizm. Tu nie masz za wiele pola do popisu.

Mechanizm musi pasować do koperty i to co do części milimetra bo musi się zgadzać wysokość
  • Odpowiedz