Wpis z mikrobloga

Tak prosze państwa, to jest kopciuch.

W związku z silnymi wiatrami gdzieś spadło drzewo na linie 15 kV. W związku z tym w domu mamy oświetlenie bo przełączyło sie na zasilanie z aku (nie magazyn tylko zasilanie awaryjne) i szybciutko rozpaliłem w kopciuchu co tylko jest pod ręką. Jest on tylko awaryjnie, ma 7 kW, gdzie docelowy powinien mieć 14 - 20 kW.
Głównym źródłem ogrzewania jest grzalka 15 kW. Nie jakieś tam pompy ciepła.
Ogólnie mieliśmy w dupie jakiekolwiek dotacje w zamian za rezygnacje z pieca na opał stały.
Nie będę dla kilku tysięcy sie szmacić bo rząd wyłączy mi zasilanie i ja zamarzne w domu.
A tak to 3 dni jestem w stanie funkcjonować z piecem i oświetleniem, w przypadku dłuższych przerw w dostawie prądu jestem w stanie zwyczajnie odpalić agregat i podładować w dwie godziny akumulator aby znów mieć na 3 dni spokoju.

Na prawde trzeba być debilem by mieć tylko jedno źródło ogrzewania w domu jednorodzinnym.

Dziękuję.

#ogrzewanie #pompaciepla #czujedobrzeczlowiek
Zarzutkkake - Tak prosze państwa, to jest kopciuch. 

W związku z silnymi wiatrami gd...

źródło: temp_file3494917165928561295

Pobierz
  • 36
  • 0
@darek-jg niestety, Żuławy nie mogą szybko przejść na gaz czy pompy ciepła ( ͡º ͜ʖ͡º)
A nawet jeśli, to zwykłe grzałki odpalą przy pomocy agregatu. 3 grzałki po 5kW, nawet niech tylko jedna pracuje to bez problemu utrzymam 18 stopni przy zerowej na zewnątrz. Jak sie budynek ociepli to podejrzewam, że tylko jedna z trzech będzie nawet w mrozy pracować.
  • 2
@mrbj są trzy grzałki a wystarczy jedna do podtrzymania to sobie cytuj, ale nie tak by tobie pasowało.
Druga sprawa to właśnie o tym jest post, że pompa jest bez dotacji. Kolejna rzecz, której nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem. Właśnie nie wzięliśmy zadnych dotacji tylko po to aby zatrzymać kopciucha. A pc nie chce wystartować z agregatu. Po drugie agregat jest tylko w krytycznej sytuacji. Tak jak jest teraz to właśnie sie
@Zarzutkkake: to może trzeba taki kupić co wystartuje pompę? I dalej twierdze, że możesz kupić pompę bez dotacji i zostawić kopciucha awaryjnie. Na pewno masz zniżki w hurtowniach i kupisz np. monobloka za grosze. No ale skoro wolisz płacić 20tys zł rocznie za prąd i udawać niezależnego to spoko, na zdrowie.
to może trzeba taki kupić co wystartuje pompę?


@mrbj: Klasyczne ekoszurskie #!$%@? - to może mu daj na to pieniądze, jak taki mądry jesteś xD
Uwielbiam sojaków wściekających się na jakichś ludzi z zadupia, że najlepiej, to powinni strzelić sobie w łeb, bo oni na makbuku w kosta kofi wyczytali, że przez ich ogrzewanie węglem to foka płacze, oczywiście autor pisał to z konferencji z roponośnego kraju, gdzie poleciał samolotem walczyć
  • 6
@mrbj pompa 11kW prosto z chin przyjechała. Wygląda jak viesmann, tylko nie ma ich logo i kosztowała 5700 z transportem. Temat jest głównie o tym, że warto mieć więcej jak jedno źródło ciepła. Nawet jeśli pompa ulegnie uszkodzeniu to co, mam płakać na wykopie i prosić o pomoc? Nie, odpalam piec. Jak pompa ciepła ulegnie uszkodzeniu to co mi po agregacie, który ją odpali? Po to mam piec.
Docelowo mają być trzy
  • 2
@mrbj podejrzewam, że zwróci sie w maksymalnie 5 - 7 lat. 5700 to koszt samej pompy, dolicz, że ona też zużywa prąd. Do tego z 500zł wyniosą mnie wszystkie kształtki czy redukcje. Jeszcze wymiennik ciepła chce kupić, żeby nie lać w układ 350 l glikolu. Mało tego, mam układ otwarty i nie chce go zmieniać na zamknięty. Czyli łącznie zamykam sie w 10 tys
Mógłbym to zrobić przez firme za 70 tys
podejrzewam, że zwróci sie w maksymalnie 5 - 7 lat


@Zarzutkkake: miałem nie odpowiadać już kłamcy, ale niech będzie. Rocznie zużywasz ponad 21000kWh prądu. Niech będzie, że 16000kWh na samo ogrzewanie (zaniżyłem). Niech będzie pompa szmelc i ma scop=2 (zaniżyłem). Ile prądu zużyje pompa aby dostarczyć 16000kWh? Ile kosztuję 1kWh? Po jakim czasie zwróci się pompa za 10tys?
gdzie edytowałem post


@Zarzutkkake: tu przepraszam i cofam słowa o kłamcy, byłem pewien, że o agregacie wspominałeś w pierwszym poście, a nie późniejszej odpowiedzi.
@TroglodytaGerwazy M.pompe ciepła gruntową 10kW, sprężarka bierze 2kW z hakiem na 3 fazach. Kupiłem agregat 7kW Cedrus ze stabilizacja napięcia z 2 lata temu, wtedy za ok 3k, teraz chyba już pod 5k taki kosztuje. Wszystko w domu śmiga, tylko trzeba uważać z czajnikiem elektrycznym, miktofala czy piekarnikiem. 2 na raz mogą wyrzucić bezpiecznik na agregacie. Minus taki że trzeba ręcznie iść przełączyć i odpalić agregat.

@Zarzutkkake tak się robi