Wpis z mikrobloga

Uprawia ktoś z was winogrona?
Dobrze rozumiem że odmiany przerobowe od deserowych różnią się tym że w przerobowej będę miał pod skórka bardzo "wodnisty" miazsz z którego łatwo będzie uzyskać sok a w deserowej bardziej zwarty tak że np można przekroić winogrono np do dekoracji tortu i nic nie będzie wyciekać?

#ogrodnictwo #sadownictwo #owoce #rolnictwo
  • 27
  • Odpowiedz
@Pesa_elf: właśnie nie wiem co potrzeba, w sumie to chciałem kilka przerobowych i kilka deserowych. Mam u siebie Bianco czy blanco takie biało/żółte.
Wiosna planuje pergole przy tarasie i tam chciałbym posadzić przy niej tak z 6 krzaczków, najlepiej 2-3 odmian deserowych. Robię też wina domowe a mam kawałek sądu to przy okazji wpadłem na pomysł żeby tam posadzić przerobowe.
Co do deserowych wogole nie mam pomysłu, z przerobowych na razie
  • Odpowiedz
@Pesa_elf:

Chyba że chcesz to ci jakieś sztobry podaruję i sobie sadzonki porobisz.


Dzięki ale nie wiedziałbym chyba jak, są jakieś źródła sadzonek gdzie wszystko ok czy kupić jak leci w necie?
  • Odpowiedz
@ZielonaOdnowa: szukaj na Facebooku winnica picavee. Tadeusz ci poradzi ma 400 odmian koło domu pod chmurką. A właśnie im większy miszmasz wśród sadzonek to jak ci się trafi przypadkiem że z nasiona wyjdzie jakaś sadzonka to może się uda jakąś super odmiana która potem będziesz mógł rozmnażać.
Gdzieś mam zapisane co mam i z czego ci patyki na sadzonki mógłbym podarować
  • Odpowiedz
@Pesa_elf: ok, dzięki wielkie, to chyba wszystko co chciałem wiedzieć na ten moment. Rzeczywiście ładne korzenie na tyle na ile mogę stwierdzić wogole się na tym nie znając.

Tak jeszcze z ciekawości, uprawiasz je hobbystycznie? Zawodowo? Robisz wina?
  • Odpowiedz
@ZielonaOdnowa: dla swojej satysfakcji i też poniekąd dla utarcia nosa innym oraz wywołaniu bólu dupy przejeżdżającym koło ogrodzenia bo takie ładne odmiany mam od drogi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co do win to założyłem w tym roku część na wina koło 30 sadzonek typowo winiarskich
  • Odpowiedz
@Pesa_elf: aha, mi się poprostu bardzo podoba wygląd winogrona, posadziłem przy garażu i stwierdziłem że ładnie wyglądałoby na pergoli obok tarasu, a szukałem czegoś żeby osłonić od słońca. No a szukając odmian znalazłem że są deserowe i przerobowe, koło tarasu chciałbym deserowe ale robię też "wina owocowe" z porzeczki, wiśni itp, no to czemu by winogrona nie posadzić, tym bardziej że mam kawałeczek sądu przy domu. Wogole z tym ogrodzeniem, może
  • Odpowiedz
@Pesa_elf: o czymś podobnym myślałem w sadzie właśnie, ale może z tym płotem warto spróbować? Mam taką zwyczajna panelowke z drutów, na części takiej bardziej "rekreacyjnej" tam gdzie mam taras poobsadzalem ja różnymi pnączami bo to trochę dodaje prywatności a lubię też mieć wokół zielono, może poprostu na części sadowniczo-ogrodkowej zrobię tak samo sądząc winorosl? Czy rozstawy tych drutów itp mają jakieś wielkie znaczenie czy wystarczy że ma się po czym
  • Odpowiedz