Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (883)

Rosja
Putin polecił przeprowadzić jesienny pobór Rosjan w 2024 roku za pomocą jednego rejestru poborowych i wezwań elektronicznych – obywatele Federacji Rosyjskiej będą mogli się rejestrować bez konieczności osobistego stawiennictwa. Wezwanie w formie elektronicznej uważa się za doręczone po upływie 7 dni od dnia jego opublikowania w rejestrze. Od dnia uznania wezwania za doręczone obywatelowi obowiązuje zakaz opuszczania kraju do czasu stawienia się na wezwanie przed Komisariatem Wojskowym. Informacja o zakazie wyjazdu zostanie przesłane poborowemu w ciągu 24 godzin od dnia doręczenia wezwania.
Źródło

Ukraina
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowę telefoniczną z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem. Podczas rozmowy omówili bezpieczeństwo żeglugi cywilnej na Morzu Czarnym. „Zaprosiłem przedstawiciela Organizacji Narodów Zjednoczonych na czwarte spotkanie doradców w sprawie wprowadzenia w życie Formuły Pokojowej” – powiedział Zełenski. Ponadto prezydent podziękował Guterresowi za odrębny plan na sezon zimowy. „Ukraina liczy także na zatwierdzenie Planu pomocy humanitarnej ONZ na rok 2024” – dodała głowa państwa.
Źródło

Ministerstwo Obrony wyjaśniło, że minister Rustem Umierow wzywa wszystkich Ukraińców do wstąpienia do sił zbrojnych, ale w tej chwili nie pojawia się kwestia mechanizmu karania lub nacisków prawnych na mężczyzn spoza Ukrainy. „Minister wzywa wszystkich obywateli Ukrainy do wstąpienia do Sił Zbrojnych, bez względu na to, gdzie się znajdują. To, że nie otrzymaliście wezwania, nie wyeliminowało zagrożenia dla Ukrainy. Czy dotyczy to tych Ukraińców, którzy przebywają za granicą? Z pewnością. Obrona kraju w czasie wojny jest konstytucyjnym obowiązkiem wszystkich obywateli. Jeżeli pytanie dotyczy mechanizmu karania lub nacisków prawnych na osoby przebywające poza Ukrainą, to nie ma tego teraz w porządku obrad”.
Źródło

Premier Ukrainy Denys Szmyhal i premier Mołdawii Dorin Recean podpisali szereg protokołów w sprawie uproszczenia przekraczania granicy ukraińsko-mołdawskiej dla obywateli i transportu towarów. „Ukraina i Mołdawia w dalszym ciągu realizują porozumienia w sprawie wspólnej kontroli na przejściach granicznych. Dziś podczas spotkania online z premierem Dorinem Receanem podpisano szereg protokołów, które uproszczą i skrócą czas przekraczania granicy ukraińsko-mołdawskiej dla obywateli i transportu towarów” – zauważył Szmyhal.
Źródło

Białoruś
Do szkoły języka polskiego w Mińsku Polskipro przybyły siły bezpieczeństwa. Odpowiednią wiadomość opublikował kanał telegramu zbliżony do sił bezpieczeństwa. Autorzy oświadczają, że otrzymali listę posiadaczy Karty Polaka. Strona internetowa szkoły i portale społecznościowe nie działają.
Źródło

Litwa
Minister obrony narodowej Litwy Arvydas Anušauskas powiedział, że nie jest zaniepokojony wyciekiem informacji opublikowanych przez niemiecką gazetą Der Spiegel, że rozmieszczenie brygady stanowi poważne wyzwanie finansowe dla Wilna. Powiedział, że Litwa i Niemcy nadal omawiają koszty, które zostaną szczegółowo określone później.
Źródło

Łotwa
Do grona krajów bałtyckich i skandynawskich w Unii Europejskiej dołączyli także Irlandczycy i Polacy, a ten blok, który rozumie Rosję i Białoruś, staje się coraz silniejszy i głośniejszy – przyznała w łotewskim radiu premier Evika Siliņa. "Na ostatnim spotkaniu dołączyła do nas także Polska, bo nie chcieli być blisko krajów Grupy Wyszehradzkiej” – powiedziała Silina. „Dla nas, jako Europy, ważne jest, aby Węgry, Słowacja, Słowenia i Polska pozostały w europejskiej strefie demokratycznej. To nie będzie wielkie zwycięstwo, jeśli wygramy Ukrainę, ale stracimy Węgry” – podkreśliła Silina.
Źródło

Estonia
Dziś parlament Estonii zakończył swoją jesienną sesję. W trakcie sesji Riigikogu odbyło 49 posiedzeń i przyjęło 39 aktów prawnych. Podczas sesji jesiennej Riigikogu odbyło 48 posiedzeń zwyczajnych i 1 posiedzenie dodatkowe. Łącznie z 12 pytaniami czas pracy sesji plenarnej wyniósł 294 godziny i 53 minuty. Riigikogu uchwalił 17 aktów; przyjęcie 13 z tych ustaw połączono z wotum zaufania do rządu. Parlament Estonii również przyjął 21 uchwał i jedno oświadczenie, w którym wyraził poparcie dla Państwa Izrael i jego narodu.
Źródło

Polecam:

Niedawny cyberatak na największego ukraińskiego dostawcę usług telekomunikacyjnych, Kyivstar, spowodował tymczasowy chaos wśród abonentów i ponownie zwrócił uwagę na cybernetyczny front trwającej inwazji Rosji. Dyrektor generalny Kyivstar, Oleksandr Komarow, opisał włamanie z 12 grudnia jako "największy cyberatak na infrastrukturę telekomunikacyjną na świecie", podkreślając skalę incydentu.

Komentarz Mercedes Sapuppo
Włamanie do ukraińskiego telekomu uwypukla cybernetyczne zagrożenia związane z inwazją Rosji

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja