Wpis z mikrobloga

Ciekawa analiza dot. zamieszania z TVP. Koniec końców, obecny rząd zrobił niemal dokładnie to samo co PiS w 2016... tylko gorzej, bo nie za pomocą ustawy, a uchwały, kompletnie ignorując obowiązujące prawo. Tłumaczą to tym, że rzekomo to prawo jest niekonstytucyjne... tylko że Trybunał Konstytucyjny tego w 2016 nie stwierdził. A warto przypomnieć, że ówczesny skład TK był na korzyść obecnej ekipy. "Demokratyczna rewolucja niedemokratycznymi metodami". Zobaczymy dokąd to nas zabierze.
#prawo #polityka #sejm
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jarek w 2016r otworzył puszkę pandory przy pomocy ustawy


@Olek3366: Bzdury. Normalnie znowelizował ustawę o KRRIT. To samo wcześniej robiono żeby przejąc media publiczne w 2010 i 2006. A wcześniej podobne rzeczy działy się w latach 90-tych. W 2015/2016 nie było żadnego precedensu w tej kwestii.
Precedens jest teraz. Bo zrobiono to de facto bez podstawy prawnej.
  • Odpowiedz
tylko że Trybunał Konstytucyjny tego w 2016 nie stwierdził


@ImienioslawNazwiskowski: a ten nigdy nieopublikowany i dotąd nieuznawany przez PiS artykuł TK z 2016 o pogwałceniu dotychczasowego, wieloletniego, konstytucyjnego udziału KRRiT przy tworzeniu nowej obsady i zastąpieniu go marionetkową radą mediów narodowych (bo KRRiTu zwyczajnie nie mogli przejąć, więc ich w------ł) to co takiego, jeśli nie uznanie rozwiązania za niekonstytucyjne? Zapytaj wszystkich PiSowców machających dzisiaj TK czemu te opinie TK olewali
  • Odpowiedz
Tylko jakoś tylko nowelizacja Jarkacza była niezgodna z konstytucją.

Potem TK Rzeplińskiego orzekł że pewnym zakresie była niekonstytucyjna. Ale ta zakwestionowana w TK ustawa już dawno nie obowiazuje. Jest nowa ustaw o Mediach Narodowych. Dotąd nikt jej nie kwestionował, więc powinna dalej obowiązywać. A jeżeli chciano ją zmienić należało to zrobić drogą nowelizacji ustawy. Tak jak wcześniej.

No ciekawe kto wtedy rządził


@Zenek_: Wasz kumpel Roman Giertych m.in. Ale pamiętam
  • Odpowiedz
@Olek3366: sięgając genezy całego sporu, puszkę pandory otworzył sejm w 2015, mianując "awansem" dwóch sędziów TK. Zostało to uznane za nielegalne. Ale dało pole do unieważnienia wyboru trójki sędziów wybranych wówczas legalnie. Bo jedno i drugie nastąpiło w jednym akcie prawnym. A co do ustawy medialnej z 2016, zastanawia fakt dlaczego nie poddano jej osobnej kontroli konstytucyjnej. Przeoczenie? Czy celowa ustawka na postępującą degrengoladę?
@2xpapanalepiku: nie zgodzę się
  • Odpowiedz
Potem TK Rzeplińskiego orzekł że pewnym zakresie była niekonstytucyjna. Ale ta zakwestionowana w TK ustawa już dawno nie obowiazuje. Jest nowa ustaw o Mediach Narodowych. Dotąd nikt jej nie kwestionował, więc powinna dalej obowiązywać.


@Thorkill: Wszyscy ją kwestionują poza PiSem. Tam wyżej wrzuciłem screena co zadecydował TK. No ciekawe, że jak ustawa nie była zgodna z konstytucją to PIS sobie uchwalił nową, taką samą, i myśleli że to się anuluje
  • Odpowiedz
Wszyscy ją kwestionują poza PiSem.


@Zenek_: No i czym się to kwestionowanie objawia w sensie prawnym? Złożono wniosek do TK o jej zbadanie? Nie. Podjęto próbe jej nowelizacji? Także nie. Więc w sensie prawnym dalej obowiązuje. Kropka.

która wyroki sądów ma za nic

Ale jakie wyroki sądów? W sprawie obecnie obowiązującej ustawy o MN nie było żadnego wyroku sadu. Te twoje fikołki żeby uzasadnić to oczywiste bezprawie są coraz bardziej
  • Odpowiedz
Ale jakie wyroki sądów? W sprawie obecnie obowiązującej ustawy o MN nie było żadnego wyroku sadu. Te twoje fikołki żeby uzasadnić to oczywiste bezprawie są coraz bardziej rozpaczliwe.


@Thorkill: wyrok TK który sądem co prawda nie jest, ale władza ma ten wyrok w poważaniu.

No i czym się to kwestionowanie objawia w sensie prawnym?


@Thorkill: senat uchwalił projekt ustawy o uchyleniu ustawy o RMN, ale Witek w------a go
  • Odpowiedz
wyrok TK


@Zenek_: A jaki konkretnie wyrok? Daj jego sygnaturę.

senat uchwalił projekt ustawy o uchyleniu ustawy o RMN, ale Witek #!$%@?ła go do kosza.

Miała prawa to zrobić. Sejm nie ma żadnego obowiązku przyjmować projektów senatu. Czemu teraz skoro maja większość i w sejmie i w senacie nie wnieśli tego projektu ponownie?
  • Odpowiedz
  • 0
@Thorkill ten o uchwale z 2015 roku, wiesz który.

Miała prawa to zrobić. Sejm nie ma żadnego obowiązku przyjmować projektów senatu.


Ale widzisz, prawnie próbowali coś zrobić.
  • Odpowiedz