Wpis z mikrobloga

Newbie spawania here. Kupiłem sobie Parkside PMSG 200 A2, oglądam niezliczone ilości filmików i się trochę gubię. Parę pytań:

1. Czego nie zespawam elektrodą? Cienkiej blachy? Co oznacza "cienka"? Jeszcze nie eksperymentowałem ogólnie, jutro jadę na złom.
2. Z tego co rozumiem ta maszyna to też jest MIG bo ma podajnik drutu, ale nie ma podpięcia gazu, a wszyscy piszą i mówią o butlach z gazem ( ͡° ʖ̯ ͡°) to używa drutu samoosłonowego, który nie wymaga dodatkowych butli?
3. Jeżeli w/w to prawda, to dlaczego używa się tak często butli a nie takiego drutu?
4. Jak cienką rzecz dam radę tym pospawać? Blachy nierdzewne tak cienkie że w miarę giętkie się uda?
5. W przypadku spawania przy wietrze na zewnątrz, MIG odpada i zostaje mi elektroda?
5. Po co mi właściwie TIG? Każde "podsumowanie" metody spawania jakie znajduje mi Google to jakiś powtarzalny bełkot dla mnie, zamiast prostego opisu typu "metodą X jako jedyną pospawasz Y w warunkach Z" ( ͡° ʖ̯ ͡°)
6. Jest jakaś tabelka jaki metal czym można, czy mogę śmiało łączyć stal/alu z miedzią dowolną metodą?
7. Jak sprawdzić że maska automatyczna działa? Też Parkside ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pytania mocno amatorskie, ale użycie też planuję typowo amatorskie w garażu

#spawanie #diy #spawajzwykopem #majsterkowanie
  • 10
no właśnie z LEDem próbowałem i nie poszło


@aso824: U mnie z LEDowym reflektorem działa tylko w początkowej fazie włączania (gdy luminofor pobudzany UV nie zdąży się w pełni rozświetlić) i na ułamek sekundy maska się zaciemnia. Ale najzwyklejsza żarówka ściemnia maskę idealnie. No i pamiętaj że taka maska ma pokrętła regulujące czułość i czas reakcji...
Kupiłem sobie Parkside PMSG 200 A2


@aso824: trochę szkoda, że najpierw kupiłeś, a potem pytasz, a nie na odwrót, bo generalnie to co kupiłeś, to mocno kiepskie jest. Nawet mimo ceny.

1. Czego nie zespawam elektrodą? Cienkiej blachy? Co oznacza "cienka"?


@aso824: przy odrobinie wprawy 1,5mm grubości już elektrodą pospawasz.

2. Z tego co rozumiem ta maszyna to też jest MIG bo ma podajnik drutu, ale nie ma podpięcia gazu,
@aso824:
1. Większości metali kolorowych - chyba że masz specjalne elektrody - ale to i tak nie gwarantuje sukcesu.
Przyjmij, że cienka blacha to poniżej 2mm . Da się pospawać cieńszą, ale bardzo trudno, trzeba stosować różne sztuczki, konkretny kąt i pozycje.
2. Maszyna którą kupiłeś wcale nie jest taka zła - z tyłu masz podpięcie gazu : ) Możesz używać i takiego i takiego.
3. Spawanie z osłoną gazu jest
  • 0
@Jarek_P: dzięki wielkie. Kupiłem bo dobrą promkę akurat miałem, stwierdziłem że nie będę życia tracił na wybór maszyny do paru spawów rocznie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Co jest nie tak z TIG w tej maszynie? Ogólnie to nie dali elementów do spawania tą techniką (palnika?), ale próbuję zrozumieć po co kiedyś miałbym chcieć to robić.

drut samoosłonowy ma w sobie wszystkie wady spawania elektrodą


@Jarek_P: ajj,
  • 0
@Irthorr: dziękuję również, sporo mi się teraz rozjaśniło, pewnie oczywistości ale jakoś nie trafiałem na proste odpowiedzi :D
Akurat mam butlę CO2 pod inne potrzeby, czyli jak dobrze rozumiem - po dokupieniu reduktora i węża - mogę spawać "prawilnie" metodą MAG różne rodzaje stali tą spawarką, ale do spawania np. aluminium to już butlę argonu musiałbym dokupić i inny drut oczywiście?
z tyłu masz podpięcie gazu : )


@Irthorr: o, to coś nowego, kojarzę jeszcze wersję, w której nic takiego nie było. Ciekawe, czy elektrozawór też jest.

czyli będzie się robić szlaka do odbijania młotkiem?


@aso824: szlaka może nie aż tak, bardziej rozpryski i "czystość" spoiny.

, a co gdy materiały mam dwa różne, wybieram jeden z nich? Elektrodą to znaczenia nie ma,


@aso824: poza rzadkimi wyjątkami nie spawa się
@Jarek_P: No to jakiś nowy wypust - i w tej cenie to już zupełnie sensowny - jeśli tylko będzie w miarę trwała to będzie godna polecenia - tym bardziej że lidl nie ma problemu z gwarancją. Nie jestem tylko pewien czy to na szpule 5kg czy 1kg. Jeśli na 5kg to już normalny sprzęt.