Wpis z mikrobloga

Mireczki biegłe w tym bajzlu zwanym Polskim Ładem, zwłaszcza przy rozliczeniu ryczałtem:
czy w przypadku przekroczenia progu składki zdrowotnej, mogę zrobić dopłatę do niej już teraz, razem ze składką grudniową, a co za tym idzie - odliczyć 50% tej dopłaty od przychodu?

Obecną składkę płacę na podstawie ubiegłorocznego przychodu, więc w teorii dopłatę do niej mam zrobić przy okazji rozliczenia rocznego w maju. Ale wtedy nie mogę jej odliczyć od przychodu za obecny rok, tak?

#finanse #podatki
  • 1
https://rachunkowosc.com.pl/nadplata-i-niedoplata-skladek-zdrowotnych-ryczaltowca-skutki-w-rozliczeniu-podatkowym

Tutaj jednakże mamy info, że będzie można odliczyć 50% od nadpłaty w przyszłym roku, wcześniej napotykałem inne interpretacje, zresztą "potwierdzenie Ministerstwa Finansów" za PiS jest gówno warte, co już pokazało kilka sytuacji do tej pory (np. rzekomu PCC za kryptowaluty w 2018):

Podatnikowi ryczałtu może się też przydarzyć odwrotna sytuacja – gdy po złożeniu rocznego rozliczenia składek wystąpi obowiązek ich dopłaty. Wówczas, jak potwierdziło Ministerstwo Finansów, w zeznaniu za 2022 r.