Wpis z mikrobloga

Złamałem dolną 6, będzie konieczny implant. Po dokładniejszej diagnostyce wyszło że tylne dolne zęby (6 i 7) po obydwu stronach kwalifikują się na założenie koron (widać stan zapalny w kanałach - były już wcześniej leczone kanałowo). Mam sporą wadę zgryzu na dolnej szczęce. Poza tym genetycznie mam sklonność do paradontozy.
Teraz mam wątpliwości co robić:
1) iść na całość i zrobić implanty na całej dolnej szczęce - mieć od razu "temat ogarnięty"
2) wstawić implant i korony. Nałożenie aparatu ortodontycznego na dolną szczękę. Po zdjęciu aparatu w celach estetycznych założenie licówek tam. (opcja preferowana przez stomatologa)

2 opcja wydaje się nawet droższa niż pierwsza. Nie wiem też czy przy tej opcji za jakiś czas nie skończy się tym że będę musiał i tak zrobić tam implanty. Ma ktoś jakieś zdanie?

#stomatologia #implanty #zeby #protetyka
  • 7
@lizakkk: nie ma czegoś takiego jak genetyczna skłonność do parodontozy. Jak będziesz właściwie dbał o higienę i chodził regularnie na higienizacje, to prawie na pewno Ci nie grozi. Zapalenie przyzębia niezależne od ilości kamienia nazębnego występuje bardzo rzadko.

Wiążesz dwie niezależne kwestie. Zmiany zapalne przy korzeniach wskazują na konieczności powtórnego leczenia kanałowego. A zapewne zniszczone korony zębów kwalifikują je do odbudowy koroną protetyczną.

Pierwszy pomysł to skrajna głupota, żaden dobry specjalista
  • 0
@SkrytyZolw: W przypadku zębów tylnych ze szczęki dolnej (6 i 7) warto iść w korony ceramiczne? Czy w takim wypadku spokojnie można przyoszczędzić i zrobić korony z tańszego materiału?

Zmiany zapalne przy korzeniach wskazują na konieczności powtórnego leczenia kanałowego. A zapewne zniszczone korony zębów kwalifikują je do odbudowy koroną protetyczną.


Dokładnie tak.
  • 0
@SkrytyZolw: nieprecyzyjnie zadałem ostatnie pytanie, dlatego uszczegółowię - czy na zęby tylnie najlepiej wybrac koronę:
1) porcelanowa na metalu
2) pełnoceramiczna
3) porcelanowa na cyrkonie
  • 0
@SkrytyZolw: Trochę z innej beczki, jaki jest w miarę naturalny i najlepiej wyglądający kolor licówek wg Ciebie? Myślę o czymś w miarę jasnym.
Wiem że to kwestia gustu, jednak z racji profesji pewnie przerobiłaś tego na pęczki i widziałaś co daje fajny efekt, a co nie bardzo
@lizakkk: przede wszystkim naturalność zależy od technika, którym lekarz pracuję. Poproś niech Ci pokaże zdjęcia wcześniej robionych prac, to będziesz wiedział czy technik dentysty wie co robi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie robiłabym jaśniejszych niż B1, a jak chcesz jasne i naturalne to wybrałabym A1 plus przezierne brzegi i jakieś charakteryzacje dostosowane do wyglądu Twoich zębów (czyli dentysta musi zrobić dokładną dokumentację fotograficzną żeby technik wiedział jak