Wpis z mikrobloga

jak zmieniają się szacowane ceny budowy różnych projektów domów z dowolnej popularnej stronki z projektami?


@Anien: myślisz że oni to aktualizują? jesli już to raczej wyjątek niż reguła
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: Sam budowałem projekt archonu (bardzo prosty) i przeglądam grupy z nim związane (kilkanaście wersji ten budynek ma) i zawsze jak się o koszty rozbijały pytania to większość ludzi podawała minimum 20-30% więcej niż archon za stan zamknięty. Sam robiłem dużo prac wykończeniowych (ocieplenie, tynk zewnętrzny, elektryka, rekuperacja, gładzie, sucha zabudowa, malowanie, taras) do prac których sam nie robiłem szukałem ludzi z polecenia i nie brałem ani najtańszych ani najdroższych
  • Odpowiedz
@lobo: No widzisz, mi wyszło taniej, niż archon podawał. Nie robiłem projektu z Archonu, ale umówmy się, te proste projekty to za wiele się nie różnią.

Na dodatek robiłem w 2021, gdzie ceny stali to było 4800 za tonę, a drewno konstrukcyjne latało po 1200 zł za m3. Teraz jest znacznie taniej. Więc za pewne rzeczy przepłaciłem.
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin:

No widzisz, mi wyszło taniej, niż archon podawał. Nie robiłem projektu z Archonu, ale umówmy się, te proste projekty to za wiele się nie różnią.

Oj uwierz różnice są bardzo duże, projekty archonu są przezbrojone dość mocno

ile Twoim zdaniem powinno kosztować SSZ w czymś takim? Bo 180 000 + 8% VAT daje 195 000 zł. Postawiłem większą bryłę nieznacznie drożej pod Warszawą, płacąc powyższe kwoty za zbrojenia czy
  • Odpowiedz
@lobo: U mnie grunt był tragiczny. Torf i glina, warstwa nośna poniżej metra dopiero. Dlatego fundamenty zeżarły ponad 50k. Zbrojenie jak pod blok ze stali na bańce.

Za to reszta była już spoko.

Ten dom, co zalinkowałem ma taką hm "głębokość" jak mój, ale mój jest 30% szerszy. Materiały są dziś tańsze, ale wzrosła robocizna, więc wychodzi +/- na to samo. Dałem 215 000 za SSZ z podatkiem i
  • Odpowiedz
@lobo: Chociaż zgadzam się, że niektóre projekty Archona mogą być niedoszacowane.

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-nefrisach-g2e-oze-m7042695a9ab69

ten mi się bardzo podoba, jak bym stawiał kolejny dom to pewnie ten (minus ten balkon, bo strata kasy...). Ale czy w 350k coś tak dużego i fikuśnego postawię do SSZ to nie wiem. Może po odjęciu tego balkonu i zamiany część okien na fixy... Duże HST i brama garażowa to kosmos cenowy
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: Sam stawiałem pod Warszawą, dalej twierdzę, że archon znacznie zaniża ceny (sugeruję się swoim doświadczeniem jak i setek innych budujących ich projekty). Ale to jest dość zrozumiałe bo oni liczą sobie średnią z całego kraju więc są obszary które bardzo mocno zaniżają). No i mają dość zaniżane kwoty na materiały/drzwi/okna. Jak sobie porównywałem ich kosztorys z rzeczywistymi kosztami materiałów to niebo, a ziemia, a szukałem naprawdę mocno (np. aby
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: A dodam jeszcze, że u mnie to jeszcze od ceny odpadły kominy bo zrobiłem rekuperacje, okno duże narożne zmienione na zwykłego fixa, jedno dachowe okno zostało wywalone i wszystkie okna na dole zmienione zostały na fixy. Fakt jakbym robił na najtańszych materiałach, najtańszych oknach i brał kogoś do roboty na lewo to pewnie bym się zmieścił w ich wycenie.
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: Obstawiam, że im mniejsza i prostsza chata tym są dokładniejsi, ale to jest dość zrozumiałe raczej dobrym podejściem jest zakładanie, że taki koszt to zawsze minimum 20% więcej niż szacunki archonu w najgorszym wypadku się można pozytywnie rozczarować.
  • Odpowiedz
@Anien: możesz to oszacować realnie po tym jak chcesz budować. Bierzesz ściany liczysz powierzchnie przeliczasz na bloczki i klej. Fundamenty też. To ci wyjdzie. Te wyliczenia to są dla kobiet żeby Ci makaron na uszy nawijać żebyś ten dom.wybudowal.
  • Odpowiedz