Wpis z mikrobloga

#energia #wlasnafirma #komputery #pytaniedoeksperta #ekonomia

Cześć, próbuje w przybliżeniu policzyć ile zużywam prądu dziennie / mc.

1. Zastanawiam się jak policzyć zuzycie komputerów? Bo nie zużywają 500w cały czas? Są jakieś programy do moniyorowania tego? Praca biurowa

2. Podobnie jarzeniowki (oprawy sa bardzo stare, same jarzeniowki philips led 30 W bodajze). Czy oplaca się je gasic? Czy one pobieraja najwiecej mocy na starcie.

3. Monitoring, rejestrator, 4 kamery... musialbym sprawdzic modele, ale to raczej grosze chyba.

4. Czajnik 2000 w uzywany 1-2 razy dziennie, ekspres do kawy 1400 W 1 dziennie:p

Tak z podlicznika wychodzi mi miesiecznie okolo 160-170 kWh mc, i chce sprawdzic czy to realne wartosci.

Ile placicie za kWh? Jakie sa do tego doplaty?
  • 8
@jakubz:

Punkt 1 - jak policzyć - s0mart-gniazdo z pomiarem?

Oprawy jarzeniówki, a za chwilę piszesz, że jednak led, no to jakie w końcu? ;)

Punkt 3 - urządzenia "jakieś", więc i zużycie mocy "jakieś", nikt Ci nie napisze niczego sensownego... Musisz podać konkretne parametry.

Punkt 4 - czajnik to akurat łatwo stwierdzić ile bierze.
@jakubz: najlepiej kup watomierz i samemu to zmierz - każde urządzenie

Czajnik i ekspres do kawy też będą to grosze - bo masz go uruchomionego tylko kilka minut.

A najlepiej jakbyś miał podłączony własny licznik energii elektrycznej, jeżeli instalacja jest tak zrobiona, że da się wydzielić jej część tak, żeby móc podłączyć licznik.
@jakubz weź sobie jakieś "inteligentne gniazdka z pomiarem mocy" typu gosund sp111 czy ep2 kup, wsadź do zasilania czajnika, komputerow, i poznasz prawdziwa prawde, a nie szacunki z czapy.
oświetlenie jak masz napisane philips 30w to pobiera 30w i tyle, tu wystarczy pomnożyć razy liczbę godzin świecenia i masz.
1. Zastanawiam się jak policzyć zuzycie komputerów? Bo nie zużywają 500w cały czas? Są jakieś programy do moniyorowania tego? Praca biurowa


@jakubz: miernik energii (kilowatomierz) do gniazdka. Programem może być Ci ciężko zmierzyć, bo nie znasz sprawności zasilacza, i ile energii wprost jest marnowane na ciepło.

Czy oplaca się je gasic?


@jakubz: Oczywiście, jak nie ma cię np 1h, a masz 50 lamp, to warto zgasić.

3. Monitoring, rejestrator, 4
  • 0
@G06DbT: jest okolo 4 lampy po jarzeniowce i doswietlam to zwyklymi zarowkami. Klienci sa czasami i wtedy wlasnie wlaczam te swietlowki... bywa ze caly dzien nikogo nie ma, ale bywa ze w ciagu godziny 2,3 razy wlaczam / wylaczam. I trochę się zastanawiam czy nie lepiej jak się w takiej sytuacji pala ciagle.

No właśnie może kupie takie watomierze (coś powinno zwrocic iwage / wykluczyc? Jak mam listwe to cala wpinam
Cos takiego byloby ok, czy raczej szukac drozszych?


@jakubz: było by okej, nie musisz mieć super precyzji jaką ma fluke 1777

I trochę się zastanawiam czy nie lepiej jak się w takiej sytuacji pala ciagle.


@jakubz: oczywiście że lepiej, jak wyłączasz.

Jak mam listwe to cala wpinam czy to moze zaklocic?


@jakubz: nie ma to znaczenia. Jak chcesz podgląd live, to możesz poszukać czegoś smart. Jeśli nie, to taki
  • 0
@lukasj: mam wlasny licznik na lokal, ale nie mam kontaktu z firma od pradu, tylko spoldzielnia mowi ze ma takie stawki. Szacujac wychodzi okolo 2,8 zl -
3 zl brutto za kwh i wydaje mi się to duzo ale bazuje na fotce licznika 1 i ostatniego dnia mc. Teraz zastanawiam się czy np w komputerze nie podmienic jakichs podzespolow by pracowal optymalniej. Temat co jakis czas do mnie powraca i dziś
@jakubz: akurat komputer jakoś bardzo dużo nie pobiera. Najlepiej oszczędzić na prądzie wymieniając całe oświetlenie na ledy. Dosłownie wszystko. 30W z leda to bardzo dużo jest, może masz je za mocne, albo nie są to ledy? Starczyłoby pewnie i 9w. W pomieszczeniach niektórych możesz dać słabsze, jeżeli wystarczą.

I druga rzecz - jakie masz inne urządzenia? Być może jakiś grzejnik elektryczny masz - oon zużywa najwiecej. Boiler, przepływowy ogrzewacz wody? Tutaj