Wpis z mikrobloga

Często w dyskusji o mieszkalnictwie pada argument że Polacy i tak mają się dobrze bo statystycznie bardzo dużo nas mieszka na swoim, i że drogi wynajem to taki non-issue dotyczący mniejszości.

To jest odwrócenie problemu do góry nogami. W Polsce jest wysoki % ludzi mieszkających na swoim bo mało ludzi stać na wynajem. Ludzie w wieku kiedy jeszcze się nie kupuje mieszkania (np bo jeszcze się nie wie na 100% w jakim mieście się osiedli, lub bo jeszcze się nie ma takiej umowy i oszczędności żeby dostać kredyt) powinni wynajmować (ale w Poslce to zeżarłoby 60% pensji takiego przeciętnego młodego pracownika, więc siedzi on u rodziny)

A co idzie za mieszkaniem z rodzicami? Wycofanie społęczne, samotność, bezdzietność. Klamra problemów polskich się zamyka

hermie-crab - Często w dyskusji o mieszkalnictwie pada argument że Polacy i tak mają ...

źródło: MIESZ

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@hermie-crab: Zasatanawia mnie metodologia.
Czy na lewej mapce uwzgledniono te dzieci ktore powinny wynajmowac ale mieszkaja z rodzicami jako ze mieszkaja we wlasnym domu? Bo nie mieszkaja - dom nalezy do rodzicow. Cos duzo mi sie wydaje te prawie 87%

Poza pazernoscia tych ktorzy chcea wynajmowac innym jest jeszcze kwestia durnego prawa ktore daje wiecej uprawnien patologii niz wlascilielowi mieszkania. Znam takie przypaki gdzie mieszkanie stoi puste bo znajomy stwierdzil
  • Odpowiedz
@hermie-crab: W Polsce te statystyki mieszkania z rodzicami bierze się chyba z meldunków... Czyli odchodzi Ci 99% studentów i nie tylko (mało kto zmienia meldunek nawet po studiach jak wynajmuje) dlatego masz tak wysoki %
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99:
hm, nie wiem, ale w obu przypadkach gniazdownicy zaniżają liczbę ludzi wynajmujących, dając nam dane które łatwo można misinterpretować że Polacy mieszkają na swoim
  • Odpowiedz
@hermie-crab: W sumie takie dane nie jet za latwo zdobyc. Meldunkiem to bez sensu jak juz zauwazyl @pralatoo Meldunek nie oznacza ze:
a) mieszkasz tam gdzie jetes zameldowany
b) jest to Twoje.

Aktem wlanosci tez nie. Z tych samych wzgledow co wyzej. Poza tym mozesz miec kilka.

W sumie to ciekawa zagwozdka jak zobyc takie dane.
  • Odpowiedz