Wpis z mikrobloga

Dlaczego mężczyźni mają sutki?

Wszystkie zarodki zaczynają jako samice, dlatego sutki są u obojga płci. Z upływem czasu, pojawiają się wpływy z genów, chromosomu Y i testosteronu, które wprowadzają zmiany w męskości męskiego zarodka. Testosteron zwiększa wzrost penisa i jąder. Zanim ten proces się zacznie, sutki już po prostu istnieją. Nie mają one określonej funkcji, w przeciwieństwie do kobiet, u której pełnią funkcję karmienia piersią. U mężczyzn jedyna funkcja sutków to funkcja erogenna.

Co ciekawe, piersi u mężczyzn również w odpowiednich warunkach mogą produkować mleko - dzieje się tak w przypadku ginekomastii, z powodu wzrostu poziomu estrogenu. Wówczas tkanka piersiowa u mężczyzn zaczyna rosnąć. Czasem jest to przemijające, np. tylko w okresie dojrzewania. Istnieje również ginekomastia rzekoma, w której nie dochodzi do rozwinięcia tkanki gruczołowej, a jedynie tłuszczowej. Statystyka mówi, że ogólnie przypadłość ta dotyka od 40 do nawet 60% mężczyzn.

Zaledwie 1% zachorowań na raka piersi dotyczy mężczyzn. U mężczyzn pierś składa się głównie z tkanki tłuszczowej, a tkanka gruczołowa nie jest tak rozwinięta jak w piersi kobiecej. To głównie z tych anatomicznych powodów liczba przypadków raka piersi u mężczyzn jest tak niska - nowotwory piersi powstają głównie w tkance gruczołowej, której niewiele jest w tkance męskiej. Problemem jest jednak to, że zazwyczaj mężczyźni są diagnozowani w bardzo późnym stadium choroby, a profilaktyka u kobiet jest na lepszym poziomie.

#ciekawostki #heheszki #medycyna #zdrowie
S.....m - Dlaczego mężczyźni mają sutki?

Wszystkie zarodki zaczynają jako samice, dl...

źródło: 83761

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@malo_awanturujacy_sie: zazwyczaj korzystam z książek medycznych, więc nie bardzo mam jak polecić xD Z książek typowo nie naukowych, to o nowotworach jest fajna i przystępna książka "Fakty i mity genetyki nowotworów - jak im zapobiegać, wcześnie wykrywać i czym jest medycyna personalizowana" Dr P. Dobosz
  • Odpowiedz
@Smalec_z_ogorkiem: to teraz napiszę co jaka historię przeżyłem i pamiętam do dziś dzień.Jestem z zawodu elektrykiem i jakiejś dziesięć lat temu (zanim zostałem kierowcą)dostałem zlecenie aby podłączyć mamograf myślę gruba sprawa urządzenie za miliony złotych nie możesz tego spiepszyć.Normalna rozmowa z normalnym ginekologiem który podnajmuje "warsztat" w państwowej przychodni wstawiając tam mamograf za nie wyobrażalne pieniądze do tego dosyć młody i bez przodków medycynie.Widzimy się na miejscu otwórz mamograf tam
  • Odpowiedz
@Smalec_z_ogorkiem: nie chodzi o sam chromosom Y ale o gen SRY zlokalizowany na tymże chromosomie. On daje sygnał tkankom "rozwijajcie się w meskie". Zdarza się, że jest on nieaktywny i wtedy normalnie z tkanek z których rozwinęłyby się jadra czy penis rozwijają się żeńskie narządy. Często ktoś się zorientuje w okresie dojrzewania, że nie ma okresu, a dalsze badania typu usg pokaza brak jajników np ale już obecną macice, bądź
  • Odpowiedz
@X0__x0: SRY jest potrzebny do powstania jąder (XX z genem SRY też mają jądra). Jądra produkują testosteron i hormon antymüllerowski. Pierwszy poprzez wiązanie się z receptorem androgenowym regulującym ekspresję maskulinizujących genów jest odpowiedzialny za męski fenotyp (muskulaturę, dystrybucję tłuszczu, głos itd.), w tym za owłosienie i przekształcenie łechtaczki w penisa jest odpowiedzialny znacznie silniejszy metabolit dihydrotestosteron (deficyt 5-alfa-reduktazy odpowiedzialnej za konwersję testosteronu na DHT powoduje żeński wzór owłosienia i po prostu dużą łechtaczkę zamiast penisa). Hormon antymüllerowski jest odpowiedzialny za stłumienie rozwoju macicy (jego absencja prowadzi u osobników XY do rozwoju macicy i zdolności do udanych ciąż).

https://en.wikipedia.org/wiki/XX_male_syndrome
https://en.wikipedia.org/wiki/Androgen_insensitivity_syndrome
  • Odpowiedz