Wpis z mikrobloga

czy można zapomnieć polskiego języka jak jest się polakiem? Ja przez 10 minut myślałem, jak po polsku jest sufit. Normalnie zapomniałem tego słowa, ale znałem jak jest po angielsku. Czy ja zapominam polski?

Ale też jak często używa się słowa sufit.

#pytanie #kiciochpyta #polska
  • 4
czy można zapomnieć polskiego języka jak jest się polakiem? Ja przez 10 minut myślałem, jak po polsku jest sufit. Normalnie zapomniałem tego słowa, ale znałem jak jest po angielsku. Czy ja zapominam polski?


@aptitude: tak, to normalne.

Nie używasz, to zapominasz.
@aptitude: Im bardziej biegły stajesz się w języku obcym, tym gorsza jest twoja biegłość w języku ojczystym. Trudniej przypomnieć sobie słowa, kalkujesz konstrukcje gramatyczne itd. Tak działa pamięć, każdy to u siebie zauważa. Obawiam się, że w przypadku porwania się na zbyt wiele języków po prostu odwaliłoby mi jak Salwatorowi w Imieniu róży. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 0
Im bardziej biegły stajesz się w języku obcym, tym gorsza jest twoja biegłość w języku ojczystym. Trudniej przypomnieć sobie słowa, kalkujesz konstrukcje gramatyczne itd. Tak działa pamięć, każdy to u siebie zauważa. Obawiam się, że w przypadku porwania się na zbyt wiele języków po prostu odwaliłoby mi jak Salwatorowi w Imieniu róży.


@n3ssunostaguardando: Nigdy nie myślałem, że język ojczysty można zapomnieć, zawsze myślałem, że to jak jazda na rowerze, nigdy go