Wpis z mikrobloga

Hej mireczki i witam, miałbym pytanie. Odziedziczyłem po babci przed laty mieszkanie - ciotka na mnie przepisała i mieszkamy tam z żoną i dzieckiem. Czy jest jakaś opcja aby załatwić żonie - np. dopisanie jej jako współwlaścicielki czy zapewnienie jej urzędowo że może tam mieszkać ew. żeby odziedziczyła w wypadku mojej smierci? Czy trzeba iść do prawnika? Ile taki prawnik - chyba notariusz?- wezmie za poradę i formalnosci?
W mieszkaniu zrobiliśmy remont i żona to utrzymuje i dba. Chciałbym aby coś swojego miała aby jej nikt stamtąd nie wyrzucił np. z mojej rodziny dalszej.

#kicichopyta #prawo
  • 15
  • Odpowiedz
@MagisterekMaRowerek: jest wiele rozwiązań - rozszerzenie wspólności, darowizna udziału, testament, służebność osobista etc. Każde rozwiązanie będzie miało inne koszty. Wszystko zależy od tego co konkretnie chcecie zrobić i po co.
  • Odpowiedz
@MagisterekMaRowerek + żona dostaje większość, bo dostaje połowę mieszkania z automatu (dostaje swoją polowe po prostu, bo jak zyliscie i mieliście wspólnotę to oznacza, ze połowa domu jest jej) druga połowa jest Twoja i przechodzi do spadku i ta druga połowa jest dzielona równo między zone i dzieci. wiec jeśli jest dwójka dzieci to żona dostaje swoją polowe i 1/3 z drugiej połowy (Twojej). możesz spisać testament, w którym przepisujesz całość komuś,
crazykokos - @MagisterekMaRowerek + żona dostaje większość, bo dostaje połowę mieszka...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
  • Odpowiedz
@crazykokos: spoko sprawdzę to
czy jak to jest majatek osobisty to wtedy ona nie ma do tego praw?
a pytanie - gdybym np znalazl kogos innego nie wiem rozstajemy się to jak jej zapewnic aby miala tam miejsce? u notariusza sie odogadywac? jakie to są koszty tak w przyblizeniu?
  • Odpowiedz
@MagisterekMaRowerek nie wiem co tam w akcie notarialnym masz. ogolnie jeśli majątek osobisty to po śmierci jego 100% idzie do podziału. jeśli żona i 2 dzieci to każdy po 1/3. jeśli się rozstajecie to rozwód kończy wspólnotę majątkowa i dziedziczenie. i przy rozwodzie zabierasz cały swój majątek osobisty, nie liczy się on do wspólnoty przy rozwodzie i ta żona, z która był rozwód nic nie dostaje po Twojej śmierci tylko aktualna żona
  • Odpowiedz