Wpis z mikrobloga

1. Czy w takim mieszkaniu na parterze ogródek należy tylko do mnie?
2. Czy mogę go dowolnie gęsto i grubo obsadzić jakimiś iglakami, które optycznie(a być może i dźwiękowo) całkowicie odsłonią od sąsiednich?
3. Czy od krawędzi balkonu można zbudować jakąś pergolę która odsłoni od sąsiadów z góry?

Chodzi o to aby zrobić zadaszony taras na powiedzmy 60 - 70proc powierzchni ogródka a na pozostałej powierzchni wyłożyć agrowłókninę i posadzić gęsto jakieś iglaki tak aby "ogródek" był całkowicie bezobsługowy.

#mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #zakupmieszkania
#pytanie
drzewostan - 1. Czy w takim mieszkaniu na parterze ogródek należy tylko do mnie? 
2. ...

źródło: Zrzut ekranu 2023-12-12 234125

Pobierz
  • 23
@ChristianHorner:

3. A od czego? Tam na wizualizacji widać coś takiego na środkowym więc raczej nie powinno być problemu. Oczywiście nie do samego ogrodzenia. Cały ogródek wokół byłby gęsto obsadzony jakimiś krzewami.
@drzewostan: w teorii wspólnota musi się zgodzić. W praktyce czego nie postawisz to będzie dobrze, bo wspólnota nie ma mocy sprawczej, żeby ci coś usunąć, a nikt z tym do sądu nie pójdzie. Jak masz garaż podziemny to trzeba uważać, żeby nie sadzić drzew z głębokim systemem korzeniowym.

No i zastanów się czy ciemno nie będzie, jak odetniesz dostęp światła od jednej strony mieszkania
@Ogau:

To znaczy raczej tuje w rzędzie przy ogrodzeniu byłyby na wys max 2m. Gdy dorosną do tej wysokości trzeba byłoby obciąć, potem rozrastają się na szerokość tworząc szczelną osłonę. Przed tujami drugi niższy rząd różnych innych ozdobnych iglaków. Pergolę można byłoby przewidzieć z automatycznym zasuwaniem kiedy siedziałbym na tarasie. Pod pergolą taras z jakieś sztucznej deski czy czegoś takiego albo może lepiej z dużych kwadratowych płyt betonowych a reszta agrowłóknina
Pergolę można byłoby przewidzieć z automatycznym zasuwaniem


@drzewostan: a masz wolne 100k na pergolę? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

tuje w rzędzie przy ogrodzeniu


@drzewostan: poczekaj, aż powstanie jakaś wspólnota. U mnie przeszła uchwała o możliwości sadzenia przed ogródkiem. Zawsze to więcej miejsca dla ciebie, a efekt ten sam.

No i zmień te cmentarne tuje na cokolwiek innego xD
@Ogau: taaa 100k za pergolę gdzie takie mieszkanie to 500 - 600kzł w deweloperskim(55m2 na parterze, na piętrze jest drugie) ;). Kuzyn takie stawia, pomogę mu i za grosze to zrobię.
@drzewostan: z dużym prawdopodobieństwem ogrodek nie jest twoj, masz tylko zgode na jego użytkowanie. Wspolnota decyduje w jaki sposob uzytkowac. Czasem wspolnocie wszystko zwisa i robta co chceta, a czasem (tak jak u mnie i u znajomego) sa aktywisci ktorzy walcza z kazdym kto nie trzyma sie regul, w tym ciagaja po sadach.

czasem pod ogrodkiem jest garaz i wtedy nic nie posadzisz bo masz 30cm ziemii
@drzewostan: jak masz kogoś, kto to robi to ok, ale mówię ci jakie #!$%@? są ceny za pergole z automatycznym dachem na rynku. Dlatego ja zwijam swój sam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Wychwalany:

Garażu podziemnego tam niema jest parking przed wejściem. A w przypadku użytkowania w ogóle byłaby możliwość określenia w umowie przy zakupie jak mogę użytkować ogródek aby zrobić tak jak chcę?

Ale też widziałem nieraz takie domki i ogródki gdzie każdy miał rząd tui ze wszystkich stron, może już kupili z tak urządzonym.
@drzewostan: widziałem że Murapol zamiast płotu sadzi tuje, nie wiem jak oni wyznaczaja granice ogrodkow jak tuje uschna xD zapytaj dewelopera czy jest regulamin uzytkowania ogrodkow, ewentualnie popros o zgode albo czy maja przeciwskazania lub wytyczne do tego co chcesz robic. Zazwyczaj zanim zawiaze sie wspolnota jest okienko czasowe gdy mało co jest zabronione, z czasem wspolnota wymysla coraz wiecej zakazow. Tuje do wysokosci plotu nie bylyby problemem, ale czy 2m
@Wychwalany:

Właśnie może tak być bo raczej ta jest na styk i cały plan bezobsługowego ogródka w pis du... idealne byłoby jednak dla mnie mieszkanie w bloku na ostatnim piętrze ale z dużym balkonem 8m2 i garażem podziemnym. Ale nawet nie ograniczając się lokalizacja ciężko takie znaleźć.

Albo zmieniam koncepcje i tuje i krzewy zostają i jedynie wąski pas agrowlokniny na nich plus kamyki a na resztę zapuszczam robota koszącego.
@drzewostan: ostatnie piętro jest fajne ale slychac na nim sasiadow z dolu i po skosach. ale raczej i tak lepsze niz to na parterze z sasiadem nad glowa, z boku i po skosie.

co mnie tez denerwuje w takim budownictwie to kazdy ma do dyspozycji maluti ogrodek i kazdy uzywa najtanszej, glosnej kosiarki i kazdy kosi trawe innego dnia. w sumie kosiarke slyszy sie cale lato xD w PRL nie dawali