Wpis z mikrobloga

Jak u was z narodowościami w robocie? U mnie znowu zero Polaków/polek, jakoś tak dziwnie po tym jak w poprzednim hotelu był na każdym dziale ktokolwiek z Polski. Czuje się tutaj bardziej jak we Włoszech, wśród pracowników non stop język włoski, u mnie na dziale (recepcja) tylko Szwajcarki, Włoszki i Niemka. 2 dzień dzisiaj w nowej robocie, ludzie mili ale z tymi językami duże zamieszanie, cholera wie do kogo jak mówić bo mnóstwo narodowości na innych działach i nie każdy mówi po niemiecku, to jest denerwujące, bo do niemieckiego już przywykłem i to pierwszy język z którego wypalam do kogoś.

#emigracja #pracbaza
#szwajcaria
  • 14
@Serylek: pewnie zależy od tego, co robisz. Ja w poprzedniej pracy miałam głównie Niemców i Szwajcarów. Skoro to hotel to pewnie ludzie śmigają po angielsku? IMHO i tak najlepiej się nauczyć oficjalnego języka kantonu.
  • 0
@nikkotyze: Jest to męczące jak nie wiadomo jak do kogo gadać a dyspozycje trzeba wydać, oficjalny język kantonu i w tym regionie to głównie niemiecki. Jak mnie to denerwuje że nie ogarniają po niemiecku, to jak musi niektórych lokalsów denerwować xD
@Serylek: Lokalsow to nie denerwuje, przywykli, zmieniaja sobie jezyk w locie i sie nie przejmuja #!$%@?. W Gryzoni to masz 3 oficjalne jezyki urzedowe: Niemiecki, Wloski i Retoromanski - wszystkie rowne, a nie ze "glowny". Aczkolwiek gminy moga miec tylko ktorys z jezykow jako oficjalny i to glownie tego sie uzywa na codzien.. Choc np. rejon St Moritz jest w teorii niemieckojezyczny, w praktyce po wlosku bardzo czesto i latwo sie
  • 0
@krzyzakp: w pontresina czuję się już jak we Włoszech, będzie trzeba mocno odświeżyć ten język jeśli dadzą mi tu następna umowę, chociaż najłatwiej byłoby sobie jakąś Włoszkę ogarnąć
@Serylek: Si, si. Pontresina niby niemieckojezyczna nadal, ale duuzo wlochow - i gosci i przyjezdza na odpoczynek. Do tego Ci z Poschiavo tez po wlosku jada.
Jak kiedys sie uczyles, to szybko odswiezysz, duuuzo latwiejszy jezyk. A Wloszke - wybuchowe kobiety :D Od ponad 3 lat jestem z Ticino i czasem potrafi jak Etna ( ͡° ʖ̯ ͡°) Ale plus ze szybko przechodzi, wystarczy z 20min w