Wpis z mikrobloga

704 + 1 = 705

Tytuł: To
Autor: Stephen King
Gatunek: Horror
Ocena: ★★★★★★★

Zachęcony obejrzaną jakiś czas temu ekranizacją, postanowiłem sięgnąć po książkowy pierwowzór „To” ( „Tego”?).

Mając w pamięci pierwszą część filmu z początku nie mogłem się połapać co się dzieje, ponieważ w ekranizacji bohaterowie są jeszcze dziećmi, natomiast w książce widzimy przeplatane wydarzenia z okresów ich dzieciństwa i dorosłości.

King niewątpliwie potrafi budować nastrój i ukazać nie tylko te jawne ale i skrywane lęki bohaterów. Strach ma oblicze nie tylko clowna Pennywise’a i jego najróżniejszych iluzji, ale również szkolnego chuligana, stosującego p-----c domową ojca czy nadopiekuńczej matki.

Na część o dzieciństwie składa się zlepek historii o spędzaniu wolnego czasu w trakcie wakacji przeplatanych epizodami a to z Pennywisem, a to Henrym Bowersem i innymi traumami. I tak aż do finału. Z kolei część dotycząca dorosłości jest oparta na pomyśle, że bohaterowie zapomnieli jak pokonali To w dzieciństwie i wszystko muszą sobie dopiero przypomnieć, co oczywiście pomaga w budowaniu napięcia i historii, jednak jeszcze bardziej wydłuża powieść.

Niestety całość cierpi z powodu strasznych dłużyzn. Spotkanie dorosłych bohaterów w Derry ma miejsce dopiero w połowie książki (wersja papierowa ma ponad tysiąc stron), a do tego momentu nadal nie wiemy jak poradzili sobie z Pennywisem ćwierć wieku wcześniej. King odkrywa karty zdecydowanie zbyt wolno, za to gdy zbliżamy się do ostatecznej konfrontacji, akcja gna na złamanie karku. Momentami robi się bardzo dziwnie i czytając niektóre fragmenty mocno zastanawiałem się, co tu się odwaliło. No i te elementy kosmologii świata stworzonego przez Kinga dla osób tak jak ja niezaznajomionych z jego twórczością mogą być trochę dziwne.

Niemniej jednak, powieść jest przyzwoita, chociaż warto wygospodarować sobie na nią nieco więcej czasu.

#bookmeter
kulfon_wulkanizator - 704 + 1 = 705

Tytuł: To
Autor: Stephen King
Gatunek: Horror
Oc...

źródło: 744634-352x500

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach