Wpis z mikrobloga

#siecikomputerowe #informatyka
Chciałbym zestawić tunel pomiędzy moim VPS'em, a moją siecią lokalną tylko... Mój mikrotik znajduje się w sieci prywatnej ISP (Dostaje na WAN adres zaczynający się na 10). Zatem stoję za podwójnym NAT'em, więc nie bardzo widzę opcję dla DDNS. Istnieje jakaś opcja by jakoś bądź, co bądź to skonfigurować?
  • 11
  • Odpowiedz
ewentualnie vps robi za serwer np openvpn


@Bad_Wolf: W sumie racja, jak nie w tę mańkę to w drugą. Ostatecznie tunel i tak chodzi w obie strony i to po której stronie jest wejście już takiego znaczenia nie ma.

No i już lepiej iść w Wireguarda. Prościej i szybciej od OpenVPN.
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: Sam mam Mikrusa, i babrałem się z L2TP/IPsec oraz OpenVPN. Zbyt późno zrozumiałem od czego była zakładka Wireguard która się pojawiła po przesiadce na ROSv7, a tu proszę. Konfiguracja banalnie prosta, i to po Wireguardzie miałem najniższe pingi i najwyższe prędkości z sieci komórkowej do sieci domowej.

Jak dla mnie nie ma sensu patrzeć na inne protokoły VPN jeżeli Wireguard jest dostępny.
  • Odpowiedz
  • 0
Próbowałem dzisiaj w pracowni pomiędzy dwoma mikrotikami zestawić wireguard'a robiąc kropkę w kropkę z poradnika i też nie działało xD
Spróbuje z zerotier bo już cierpliwości nie mam
  • Odpowiedz
@Toksykolog: Może dlatego że Wireguard poprawnie się zgrywa dopiero na połączeniu poprzez Internet, nie wiem. Na przykład jak testuję czy hostowanie czegoś z domu działa to robię to poprzez smartfona, bo Internet mobilny to inny dostawca i robię praktyczny test takiego połączenia którego nie mógłbym zrobić na LANie.

W każdym razie ROSv7 ma Wireguarda i dodatkową paczkę pod ZeroTier także jest co wybierać w zależności od wymaganego zastosowania. ( ͡°
  • Odpowiedz