Wpis z mikrobloga

Jak zapobieć kurczeniu się pierwszych warstw wydruku? Na reddit znalazłem info tylko takie, żeby zwiększyć, albo zmniejszyć temperaturę stołu, ale nie daje to spektakularnych efektów u mnie. Sovol SV06 (filament Sovol/Spectrum).
#druk3d
  • 12
Jak zapobieć kurczeniu się pierwszych warstw wydruku?


@Ranger: w praktyce - nijak nie zapobiegniesz. Możesz tylko zredukować poziom skurczu
Różne rodzaje tworzywa mają różny skurcz termiczny. Więc możesz dobierać materiał o mniejszym skurczu. Przykładowo PLA ma całkiem przyzwoicie niski, a ABS - okrutnie mocny.
Skurcz wynika z różnicy temperatur, więc jak zmniejszysz różnicę - to zmniejszysz skurcz. Jak filament rozgrzewasz w dyszy do np 220'C stół ma 50, a okolica ma
@hrumque: dzięki, potestuję z brimem w kolejnych wydrukach (temperatura stołu u mnie to i tak 60-70 stopni, bo inaczej się wydruki odklejają).
Szkoda, że w prusa slicer nie da się zrobić automatycznie brimu w postaci tych modnych ostatnio "uszek" przy wierzchołkach pierwszej warstwy.
@hrumque: a może to też być wina źle skalibrowanej wysokości wydruków, albo wysokości stolika? Teraz po wydruku kostki widzę, że ma około 20,2mm wysokości, zamiast oczekiwanego 20mm (X i Y są ok)
Jak zapobieć kurczeniu się pierwszych warstw wydruku?


@Ranger:

PLA


@Ranger:

Zmienic producenta filamentu - jezeli mas problem z kurczeniem sie PLA, to dobrze mu nie wrozy, zwlaszcza, ze ten material ma MINIMALNY skurcz. Wiec jest szansa, ze masz po prostu ujowy material z jakimis dziwnymi dodatkami, o ktorych zapomnial wspomniec producent :D
@sylwek2k: kupiłem polecane filamenty, Sovol, Spectrum, mam jeszcze do otwarcia Fiberlogy. Nie ma z nimi żadnych problemów, poza tym skurczem pierwszych warstw (który jest do przeżycia, ale miło by było gdyby nie występował), chociaż to chyba tylko godzi w moje poczucie estetyki, bo nie jest duży.
@Philosohero: delikatnie widać jakieś szczeliny między liniami (ale kartkę papieru już drapie), więc obniżyłem jeszcze trochę Z-offset i drukuję jeszcze jeden element, zobaczę co wyjdzie
@Ranger: nie napisałeś jaki to rodzaj filamentu, ale w praktyce PLA ten problem nie dotyczy, PETG raczej też nie. O ile masz drukarkę ustawioną w odpowiednim miejscu, gdzie nie ma przeciągów. Ktoś kiedyś pisał o swojej walce z drukarką, a rozwiązaniem okazało się być odsunięcie jej od okna. ( ͡° ͜ʖ ͡°)