Wpis z mikrobloga

#blackpill #przegryw #schizoid #psychologia

Zauważyłem że mój mózg funkcjonuje inaczej niż mózg normika. I nie wiem czy to jest sprawka blackpilla, wiary w czystą psychologię ewolucyjną czy może tego że jestem schizoidem.

Otóż ja w życiu nie widzę ludzi, emocji, uczuć.
Ja wszędzie walkę o zasoby.

Wszystko opiera się na modelu transakcyjnym.
I tym zasobem mogą być: pieniądze, status społeczny, wygląd ale też czas i zaangażowanie, czy nawet osobowość innej osoby.

W mojej głowie babcia nie dba o wnuka bo go kocha, ona faktycznie chce zagwarantować sobie, że ktoś się nią zaopiekuje i nie będzie samotna na łożu śmierci.
Dokonuje się tu cicha, niewypowiedziana na głos wymiana:
50pln na święta, w zamian za 20 lat będziesz woził babcie do lekarzy.

Rynek reprodukcji jest chyba najlepszym tego przykładem:
Kobietę ciągnie do zasobów mężczyzny: wyglądu, pozycji, pieniędzy, ale też często jego charakteru i pewności siebie
Wszystko jest czystą transakcją: mężczyzna dostaje walidację męskości, możliwość kopulacji i przekazania genów w zamian daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa możliwie wygodne życie i wysokiej jakości potomstwo.

To realne, ziemskie zasoby, tu nie ma żadnej wielkiej miłości czy głębokiego uczucia na zawsze
To że czuje motylki w brzuchu to czysta biologia, nie ma i nie było żadnej magi.

Ktoś chce z nim przebywać? Nigdy nie pomyślę po prostu:
on pewnie jest spoko.
Zawsze zastanawiam się dlaczego:
jest atrakcyjny, bogaty, a może chodzi o jego poczucie humoru? Co on daje, a co bierze w zamian?

Jeśli pojęcie zasobów traktujemy szerzej niż pieniądze to wszystko nagle nabiera sensu.
czas, atencja, seks, uznanie, danie poczucia spełnienie, czasami wyżycia się na kimś.

Ktoś chce ze mną pogadać? Zapewne po to aby zabrać mój czas, jest dla mnie tym samym co nagabujący mnie wolontariusz przed marketem, ale jeszcze nie wiem czego on ode mnie chce.
W moim świecie nie ma altruistów, dla mnie altruista to ktoś, komu przyjemność sprawia pomaganie innym.

Czasami przeraża mnie to jak ja widzę świat.
Sawanna, po której biegają ludzie w garniturach.

Wy też tak macie, czy to jest już zgorzknienie przegrywa, czy może działanie mózgu schizoida?
analboss - #blackpill #przegryw #schizoid #psychologia

Zauważyłem że mój mózg funkcj...

źródło: kosmonauta

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@analboss: pamiętaj, że babka dbająca o wnuka ma nie tylko motywację związana z pomocą na starość, ale (podobnie jak mężczyzna w twoim przykładzie) też ma na uwadze dbanie o swoje geny.
Jeśli chodzi o rynek reprodukcyjny, to tutaj należy dodać też (podobnie jak w przykładzie z altruistą) przyjemność czerpaną z seksu czy obecności innego człowieka w życiu. To oczywiście też pewnego rodzaju transakcja, ale broń boże nie można o tym zapominać
  • Odpowiedz
@analboss: każdy przechodzi przez takie myślenie, ja to w podstawówce miałem takie dywagacje np. że altruizm to tak naprawdę jest egoizm, bo człowiek albo nabija sobie kredyt przysług żeby mu się odwdzięczono kiedyś, albo nawet jak nie - to chodzi mu o dobry swój własny wizerunek przed sobą samym.

nic wyjątkowego, wszyscy taką fazę przechodziliśmy
  • Odpowiedz
  • 0
imo w takim czystym altruizmie nie chodzi nigdy o nabijanie sobie przysług.

Wydaje mi się że to na tym polega że człowiek to robi bezinteresownie,
a dopiero kiedy się głębiej temu przyjrzymy to korzyścią tu będzie przyjemność z pomocy innej osobie.

nic wyjątkowego, wszyscy taką fazę przechodziliśmy

to ja się już zatrzymałem na takiej fazie.
@heniek_8:
  • Odpowiedz