Wpis z mikrobloga

Miałem dziś dodać całkiem fajną opuszczoną galerię sztuki, ale postanowiłem, że zrobię to następnym razem. Wyszło na to, że dziś wrzuciłem fotorelację z zabytkowego i w sumie opuszczonego mostu w Tczewie. Od wielu lat przez konserwatora zabytków, nie może zostać wyremontowany.
Most Tczewski to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zabytków Pomorza. Obiekt powstał w latach 1851-1857 i ma naprawdę wyjątkową historię. Był on wówczas najdłuższym mostem w Europie i jednym z najpiękniejszych na świecie.
Został zaprojektowany przez inżynierów Carla Lentzego i Rudolfa Eduarda Schinza. Przy jego budowie pracowało prawie 10 tys. robotników, a cegły były dostarczane ze specjalnie stworzonej cegielni. Najbardziej charakterystycznym elementem konstrukcji stały się piękne wieżyczki, które zaprojektował niemiecki architekt Fryderyk Stuler.

Wraz z rozwojem kolei wzrosła częstotliwość kursów, dlatego zapadła decyzja o budowie kolejnego mostu. W 1891 r. wybudowano nowy dwutorowy most kolejowy, 40 metrów od pierwszego.
Mosty zostały poważnie zniszczone w czasie działań wojennych, zarówno w 1939 r., jak i 1945 r. Zaraz po zakończeniu wojny, rozpoczęto prace remontowe.
Niestety w 2019 r. konserwator zabytków przerwał prace przy odbudowie historycznego mostu Tczewskiego. Remont wstrzymano przez nieodpowiednie traktowanie zabytkowych przęseł ESTB. Konserwator nakazał wstrzymanie prac rozbiórkowych, argumentując, że najmłodsze historycznie przęsła ESTB z 1947 r. są jedynymi zachowanymi przęsłami tego typu w Polsce, a być może również w Europie.

W maju 2022 r. Starostwo Powiatowe w Tczewie dostało 65 mln zł dotacji z Polskiego Ładu na rekonstrukcję Mostu Tczewskiego. Jednak do dziś przez spór z konserwatorem zabytków nie został ogłoszony przetarg na wykonawcę tej inwestycji. Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda się odbudować ten piękny, zabytkowy most i będzie można w pełni z niego korzystać. Jak na razie na placu budowy od dłuższego czasu wyrasta bujna roślinność.

Link do znaleziska tradycyjnie znajduje się Tutaj

Ps. Mam też kalendarze na rok 2024 w formacie A3 ze zdjęciami miejsc, które odwiedzam w cenie 45zł.
Jakby ktoś był zainteresowany to zapraszam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zainteresowanych moimi znaleziskami wołam w komentarzach.

Zapraszam do obserwowania mojego tagu #szaryburekfoto pod którym wrzucam zdjęcia z miejsc opuszczonych.

Mój blog / Fanpage / Instagram / Patronite

#fotografia #opuszczone #polska #ciekawostki #historia #podrozujzwykopem
nightmeen - Miałem dziś dodać całkiem fajną opuszczoną galerię sztuki, ale postanowił...

źródło: DSC_0025

Pobierz
  • 34
@nightmeen jako mieszkaniec tego miasta pragnę nadmienić że potrzeba 200 milionów złotych na pełny remont mostu. Niedawno w wieżyczkach mostu powstało muzeum (albo ma się pojawić,nie jestem pewien) a ludzie muszą jeździć od 10 lat dookoła mostem knybawskim przez Malbork co generuje ogromne koszty w paliwie. Alternatywą na szczęście jest pociąg który wozi ludzi z lisewa do roboty do miasta, albo do Trójmiasta. To tak w ogromnym skrócie bo wiele by tu