Wpis z mikrobloga

#piwowarstwo Takie pytanie, kilka warek uwarzyłem, każda jako tako się udała. Jaki jest sens kupować gotowe zestawy po np. california pale ale, albo new zeland pale ale / w opozycji nakupić słodu i chmielu samemu i warzyć na oko? Za gotowymi zestawami przemawia ilość produkcji, na razie robię 20l na 2-3 miesiące więc kupowanie słodów w ilości 50 kg to wydatek na rok/dwa, ale coraz częściej zastanawiam się nad własną procedurą a nie gotowcami. A jeżeli jednak gotowce, to gdzie najlepiej kupować zestawy słodów i chmieli?
  • 8
@akcug: przede wszystkim do wlasnych receptur potrzebujesz zesrutowany slod, wiec jak nie masz srutownika, to ilosci powyzej 5 kg odpadaja. Jak chcesz zamawiac surowce na kazda warke osobno, to jak najbardziej ma sens
@akcug ja od pierwszej warki lecę na własnych recepturach, cudze receptury służą za podręcznik do nauki, ale nigdy nie powielam, z drugiej strony, wyczucie wymaga sporej pracy, bo trzeba pić dużo, DUŻO kraftu, czytać wszystkie etykiety i analizować wpływ skłafników i mieszanek na wyrób gotowy, wtedy samemu dojdziesz do świetnej receptury na dowolne piwo
@akcug jeśli masz warunki żeby trzymać kilkadziesiąt kg słodu przez miesiące to spoko, prędzej czy później to zużyjesz. Chmiel też chyba dobrze trzymać w zamrażarce chociaż tego nie jestem pewien.
Kiedyś to rozkminialem, ile by kosztowało uwarzenie receptury z zestawu ale z kupionym oddzielnie słodem i chmielami. Materiału musiałbym kupić na conajmniej 3 takie same warki i zostało by mi trochę wszystkiego a różnica w cenie to kilka może naście pln na
@akcug: Na początek gotowe zestawy są bardzo spoko, nauczysz się jak mnie więcej powinny wyglądać receptury, oraz jaką masz wydajność warzenia, co jest podstawą w przyszłości do robienia na własnych przepisach. Robienie na własnych przepisach przede wszystkim to aspekt ekonomiczny i kreatywny, ale żeby to miało sens to jak ktoś wyżej pisał najpierw trzeba zainwestować w śrutownik dobrze było mieć też jakiś program który pomoże układać receptury, choć nawet w głowie
seba_s - @akcug: Na początek gotowe zestawy są bardzo spoko, nauczysz się jak mnie wi...
@akcug: Ja warzę wg. swoich receptur ale kupuję składniki na jedną-dwie zaplanowane warki.
Bez problemu można kupić nawet po 100g słodu jakiegoś specjalnego.
@akcug Receptury układane "na oko" przez początkującego dadzą piwo przechmielone, albo niedochmielone, pewnie za słodkie i mdłe przez przekombinowanie ze słodami specjalnymi. Jak masz odrobinę doświadczenia z zestawami, to się zastanów co byś zmienił jeśli coś Ci w nich nie pasowało i wprowadź te zmiany, sprawdzisz czy były słuszne. Możesz uwarzyć piwa na podstawie receptur innych piwowarów, PSPD stworzyło ebook ze zwycięskimi recepturami różnych konkursów, ale są też na różnych stronach starych