Wpis z mikrobloga

Obraz przedstawia Drugą Japońską Misję Dyplomatyczną do Europy, zwaną także "Misją Ikedy". Na rozkaz szogunatu Tokugawa, wojskowych dyktatorów rządzących feudalną Japonią, lokalny gubernator Ikeda Nagaoki został wysłany do Europy w 1864 roku w celu rozwiązania palącego sporu o port Jokohama.

Wraz z 27-latkiem wyruszyła 36-osobowa delegacja. Jak możemy zobaczyć na zdjęciach mężczyzn zrobionych w Paryżu, wielu z nich było uzbrojonych w dwa miecze - zaszczyt zarezerwowany dla samurajów, wykształconej klasy wojowników Japonii, którzy w tamtym czasie dzierżyli znaczącą władzę polityczną.

Druga połowa XIX wieku to czas, w którym Japonia znajdowała się na egzystencjalnym rozdrożu. Europejscy kolonizatorzy przejęli kontrolę nad ogromnymi obszarami Azji, a także Afryki i obu Ameryk. Aby utrzymać ich na dystans, Japonia od XVII wieku prowadziła ścisłą politykę izolacjonistyczną zwaną sakoku, która próbowała odciąć wyspę od obcych, dążąc do zachowania swojej kultury. W ramach tej polityki chrześcijaństwo było surowo zabronione, a Japonia handlowała tylko z Chińczykami i Holendrami.

Dumna wyspa Japonii zdołała pozostać stosunkowo nietknięta przez nieustępliwą siłę kolonializmu, ale stawało się coraz bardziej jasne, że zmiany pukają do ich drzwi.

Około 1853 roku amerykański komodor Matthew Perry przybył do wybrzeży Jokohamy z flotą amerykańskich okrętów wojennych i zażądał, aby Japonia otworzyła swoje porty dla handlu międzynarodowego. Japończycy niechętnie się zgodzili, a nadmorska osada Jokohama szybko stała się centrum handlu zagranicznego.

Japonia była, co zrozumiałe, zaniepokojona rosnącym wpływem osób z zewnątrz na ich kraj, a nastroje antyzagraniczne stały się gorące. W 1863 roku cesarz Kōmei promował edykt: "Czcij cesarza, wypędzaj barbarzyńców". W ramach dążenia do odzyskania kontroli, Ikeda otrzymał rozkaz udania się do Francji i zażądania zakończenia statusu otwartego portu w Jokohamie. Na pokładzie francuskiego okrętu wojennego Ikeda i jego załoga wyruszyli w rejs, zatrzymując się w Szanghaju, Indiach i Kairze.

Podczas postoju w Egipcie poświęcili czas na odwiedzenie Wielkich Piramid w Gizie. To właśnie tutaj, u stóp Sfinksa, delegacja została sfotografowana przez fotografa Antonio Beato.

Po podróży pociągiem przez Egipt, ekspedycja wyruszyła w rejs po Morzu Śródziemnym i ostatecznie dotarła do Francji. Ikeda spotkał się z Francuzami, ale ich żądania zamknięcia portu w Jokohamie zostały odrzucone, a misja zakończyła się całkowitym niepowodzeniem.

Japonia została ostatecznie zmuszona do odpuszczenia i poddania się. W 1868 roku Japończycy rozpoczęli restaurację Meiji. Po obaleniu szogunatu Tokugawa, wyspa otworzyła swoje drzwi na Zachód, wywołując szybką modernizację, industrializację i urbanizację. Wśród intensywnych zmian społecznych Japonia nie straciła swojej tożsamości. Wciąż zwracając uwagę na swoją tradycję i kulturę, Japonia stała się imperialną potęgą, która zaczęła rywalizować z Zachodem.

Być może nie zdawali sobie z tego sprawy w tamtym czasie, ale kiedy Misja Ikeda stanęła u stóp Sfinksa w 1864 roku, stali nad przepaścią współczesnej historii Japonii, mając za sobą przednowoczesną przeszłość świata i niepewną nowoczesną przyszłość przed sobą.

#ciekawostki #japonia #egipt #kultura #historia
Pobierz uirapuru - Obraz przedstawia Drugą Japońską Misję Dyplomatyczną do Europy, zwaną takż...
źródło: 405961042_10160953017439770_4349829893251606317_n