Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (860)

Rosja
Członkowie NATO, Turcja, Rumunia i Bułgaria, są bliscy porozumienia w sprawie utworzenia wspólnych sił w celu oczyszczenia ich części Morza Czarnego z min dryfujących w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę. Do spotkania doszło kilka dni po tym, jak dowódca tureckiej marynarki wojennej admirał Ercüment Tatlioğlu wypowiedział się przeciwko obecności sił morskich innych sojuszników NATO, w tym Stanów Zjednoczonych, na Morzu Czarnym, twierdząc, że mogą one jeszcze bardziej zwiększyć napięcia w regionie. Jeśli zostaną zatwierdzone, siły usuwania min nie zostaną uznane za operację NATO, ale będą pierwszą dużą wspólną akcją sojuszników z Morza Czarnego od czasu, gdy prezydent Władimir Putin zarządził inwazję na Ukrainę w lutym 2022 roku.
Źródło

Ukraina
Polscy przewoźnicy w dalszym ciągu blokują trzy przejścia graniczne z Ukrainą. Nie może go przejechać około 3000 ciężarówek - oświadczył szef Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko. „Według danych polskiej Straży Granicznej, ciężarówek jest prawie 2900. Najwięcej jest przed punktem kontrolnym „Krakowiec” – prawie 1200 przed „Jagodzin” - prawie 1100 i około 600 przed "Rawą-Ruską" - powiedział Demczenko. Według niego strajkujący przepuszczali w obu kierunkach kilka ciężarówek na godzinę. Na tym tle natężenie ruchu spadło o ponad połowę w porównaniu do stanu przed strajkiem.
Źródło

Na pytanie, ile w ogóle pozostało gruntów państwowych, wiceszef Kancelarii Prezydenta Rościsław Szurma odpowiedział: „Ponad 500 000 hektarów”. W odpowiedzi na uwagę dziennikarza, że ​​wcześniej przedstawiciele rządu publicznie podali inną liczbę – około 750 tys. hektarów – urzędnik dodał: „Być może będzie całe 800 tys. Dlaczego mówię, że ponad 500 tys.? Bo nie jestem pewien, czy będzie to 650, 720, czy 730. Na okupowanych terytoriach jest czasowo ziemia, ile to jest, nie wiem. Jednocześnie podkreślił, że państwo będzie mogło otrzymać z tej ziemi ponad 3 miliardy hrywien. Według danych PE państwo dysponuje obecnie 720 tys. hektarów gruntów rolnych (na całym terytorium Ukrainy, łącznie z terytoriami czasowo okupowanymi).
Źródło

Wiceminister obrony Ukrainy, generał broni Oleksandr Pawluk, przedstawił na konferencji w Kopenhadze koncepcję „Biura-61”. Jak wyjaśnił Pawluk, „Biuro-61” to specjalnie utworzona struktura podlegająca Ministerstwu Obrony Narodowej , której głównym celem jest organizacja kompleksowego wsparcia ciągłego procesu integracji wielozadaniowego samolotu F-16 z systemem Sił Obronnych Ukrainy. Przewiduje się, że program będzie składał się z dwóch etapów wdrażania: „szybkiej ścieżki” do końca 2024 r.
Źródło

Białoruś
Łukaszenka podpisał dekrety wyznaczające wybory do Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego ósmej kadencji i lokalnych rad deputowanych dziewiątej kadencji. Odbędą się one w jednym dniu głosowania 25 lutego 2024 roku. Wybory do Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego zaplanowano na 4 kwietnia 2024 roku. Nominowanie kandydatów do Rady Republiki przez lokalne rady deputowanych, organy wykonawcze i administracyjne musi nastąpić nie później niż 21 marca 2024 r.
Źródło

Litwa
Ogólny wskaźnik zdrowia emocjonalnego społeczeństwa Litwy, mierzony drugi rok z rzędu, pokazuje, że odsetek populacji doświadczającej znacznego niepokoju, napięcia i stresu wzrósł z 20% wiosną do 25% jesienią, a główną przyczyną była wojna na Ukrainie i w Izraelu. Więcej w linku.
Źródło

Łotwa
Łotewski minister spraw zagranicznych Krišjānis Kariņš (Nowa Jedność) chce dołączyć do listy kandydatów na następcę sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, jako drugi czołowy polityk z krajów bałtyckich, który wyraził zainteresowanie, podał Bloomberg. "Sytuacja geopolityczna i charakter wyzwań otaczających Sojusz Północnoatlantycki wymagają dynamicznego, zdeterminowanego i opartego na konsensusie przywództwa" - czytamy w oświadczeniu Kariņša, dodając, że pod jego kierownictwem "Łotwa konsekwentnie osiągała i przekraczała 2-procentowy cel w zakresie wydatków na obronę".
Źródło

Estonia
Rosja jest zdeterminowana całkowicie zniszczyć normalne funkcjonowanie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz jej wartości, powiedział szef estońskiej delegacji Mati Raidma na zgromadzeniu parlamentarnym organizacji. Kandydatura Estonii na stanowisko przewodniczącego OBWE jest obecnie blokowana przez Rosję i Białoruś. Raidma powiedział, że ​​organ międzynarodowy stoi w obliczu walki o przetrwanie jako organizacji i zachowanie swoich wartości. Raidma podkreślił, że ​​Rosja stara się narzucić w regionie logikę bezpieczeństwa opartą na własnych zasadach, która nie ma nic wspólnego z wartościami demokratycznymi.
Źródło

Polecam:

Niewystarczające dozbrojenie Ukrainy przez Zachód z góry przesądziło o kosztownych niepowodzeniach kontrofensywy Kijowa. Próba wyparcia sił rosyjskich z ich umocnionych pozycji w południowo-wschodniej Ukrainie stała się przedsięwzięciem trudnym zarówno pod względem militarnym, jak i politycznym. Kijów poczuł się zobowiązany do spełnienia nierealistycznych oczekiwań, a w szczególności do zademonstrowania, że zasługuje na ciągłe wsparcie Zachodu w obliczu rosnących oznak zmęczenia i dekoncentracji. W tym sensie ukraińska kontrofensywa stała się "nie tylko operacją wojskową, ale także polityczną"

Komentarz Władimira Socora
Pokój nieosiągalny bez zwycięstwa na Ukrainie

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja