Wpis z mikrobloga

Witajcie,

Mam w pracy stację roboczą opartą na Xeon Scalable 2. gen (1 x Xeon 6238R konkretnie). Mamy tam 1 CPU i 6x64 GB RAM (identyczne kości). Ten RAM zajmuje wszystkie 6 otaczających to CPU slotów. Ale potrzebujemy rozszerzyć pamięć o przynajmniej 128 GB więcej. Jak powinniśmy to zrobić? Z tego co wiem, to jest to pamięć 6-kanałowa. Czy jak dokupię 2x64 GB i włożę je w sloty koło tego drugiego (pustego) socketa CPU, to będzie działać? A może lepiej kupić 2 x 128 GB i włożyć je zamiast dwóch istniejących 64 GB?

Płyta główna:
https://www.supermicro.com/en/products/motherboard/x11dpi-n

#programista15k #komputery #it #admin #serwery #informatyka
  • 6
  • Odpowiedz
@alexxxos: możesz dołożyć kolejne dwa moduły - gniazd pamięci jest po 8, nie po 6.

Jednakże wydajność podsystemu pamięci pogorszy się, dokładnie to samo się stanie, gdy zamiast 6x64 użyjesz 2x128 + 4x64 - też wskoczy tryb unbalanced = podsystem pamięci zrobi się wolniejszy. Pytanie jest takie, czy w obecnych zastosowaniach ważniejsza jest przepustowość pamieci, czy jej ilość...

Obsadzenie gniazd przy drugim sockecie, w którym nie ma cpu - tu nie
  • Odpowiedz
  • 0
@JestemKrzysio A czemu te 2 pozostałe gniazda są czarne? One się czymś różnią?

Żeby uniknąć tego unbalanced, to pozostaje np. zamiast 6 x 64GB wsadzić np. 4 x 128GB, jednocześnie wyjmując te wszystkie 64-ki?

Nie wiem, jak działa to Scalable, ale z tego co piszesz rozumiem, że moduły pamięci nie są współdzielone i podlegają tylko pod swoje "najbliższe" na płycie CPU.
  • Odpowiedz
@alexxxos: tak, każdy CPU ma swoje 8 gniazd pamięci.

6x identyczne moduły jest konfiguracją najszybszą - jak się zachowają 4 moduły po 128 vs 8x 64 to już by wymagało testów w konkretnych aplikacjach...
  • Odpowiedz
  • 0
@JestemKrzysio Czytałem, że przepustowość może spaść o max 33% w tym trybie unbalanced.

A masz może jakieś doświadczenie z oboma obsadzonymi socketami w płytach Xeona 2 gen? Skoro te 2 CPU nie dzielą się nawet pamięcią, to podejrzewam że uzysk jest mniejszy, niż jakby wymienić jedno CPU na takie samo ale z 2x więcej rdzeniami?
  • Odpowiedz