Wpis z mikrobloga

Parametry przepływu nawiewników podawane są przy różnicy ciśnienia 10Pa oraz 20Pa

Jak często występuje 10Pa jak często 20Pa? Nic mi te liczby nie mówią. Jest jakiś ewentualny wzór ktorym mogę sobie przeliczyć ciśnienia znając temperaturę i wilgotność powietrza mieszkania jak i na zewnątrz? Jak często jest osiągane 10Pa a jak często jest osiągane jest 20Pa?

#hvac #wentylacja #budownictwo
  • 8
@susi33
W przypadku wentylacji mechanicznej przepływ jest wymuszony wentylatorem. Wentylator ma swoją charakterystykę i pracuje w punkcie pracy co przekłada się na strumień w m3/h i spręż w Pa.
Odejmujac opory na instalacji po drodze do nawiewnika zostaje ciśnienie dyspozycyjna na nawiewniku.
To jest ta wartość która zaznaczyłeś.

Nie wiedząc nic o instalacji, na której montowany jest ten nawiewnik nie da się odpowiedzieć na Twoje pytanie.
  • 0
@TheOneWhoKnocks: @Borsuk_Miodowy ok dzięki za odpowiedzi.

Do czego zmierzam. Nawiewniki higrosterowalne które mam na oknach w pozycji "AUTO" są maksymalnie otwarte pomimo tego iż wilgotność powietrza w pomieszeczniu oscyluje wokół 45-50%. Przynajmniej tyle pokazuje mi miernik wbudowany w nawliżacz powietrza- na chwile obecną lepszym pomiarem nie dysponuje. Przy maksymalnym otwarciu nawiewników, nawiewniki te #!$%@?ą takie ilości powietrza, że czuć że wieje i w pomieszczeniu jest odczuwalnie zimno i nieprzyjemnie. Więc moim
@susi33
Nie wchodząc za głęboko w teorię. Regulację zacząłbym od wywiewników, które prawdopodobnie nadmiernie otworzył kominiarz (jak było ciepło na dworze to nie była aż tak odczuwalna nadmierna wentylacja jak teraz).
Świeżego powietrza na osobę w pomieszczeniu powinno przyjąć się około 30m³/h na jedną osobę. 50m³/h to jest już komfort wentylacyjny, ale trzeba to zimne powietrze z dworu dogrzać w chacie centralnym ogrzewaniem, więc to już sporo. Nie wiem ile masz tych
  • 0
@Borsuk_Miodowy: W mieszkaniu mam 4 nawiewniki. a na wywiewnikach mam oznaczenie 20-70m3/h wiec domyslam sie ze 20 jest dla pozycji zamknietej a 70 dla otwartej.

Tak jak mówisz bez specjalistycznych przyrządów to cięzko będzie kablirować wentylacje.. Mierząc od drugiej strony czyli od jakości powietrza, to rozumiem jeśli w domu wilgotność nie będzie mie przekraczac 60% (aktualnie 45-50%) i CO2 bedzie ponizej 1000ppm to moge uznać że mieszkanie jest odpowiednio wentylowane? Wiesz