Wpis z mikrobloga

Czy poniższe zapisy w umowie o pracę są legalne i powinienem dążyć do ich zmiany czy można olać, bo i tak są nielegalne i nie mogą być egzekwowane?

1. "Założenia niniejszej oferty są następujące:
a Będzie Pan pracować wyłącznie dla ACME (o ile nie zastrzeżono inaczej); oraz
b Wszelka praca jaką Pan wykona będzie stanowiła wyłączną własność ACME"


"2. Klauzula o zakazie przejmowania klientów
2.1 W okresie obowiązywania niniejszej umowy oraz w okresie 6 miesięcy od dnia jej rozwiązania, Pracownik:
2.2 nie będzie nakłaniał innych osób ani podmiotów do zakończenia zatrudnienia lub innego stosunku prawnego ze Spółką;
a. nie będzie zachęcał pracowników Spółki lub innych osób współpracujących ze Spółką na podstawie umów cywilnoprawnych, do podjęcia współpracy z nim lub podmiotami na rzecz których działa, z naruszeniem interesów Spółki, rozwiązania umów zawarty ze Spółką albo do niewywiązywania się bądź nienależytego wywiązywania się z obowiązków pracowniczych lub innych zobowiązań umownych;"


#prawo #prawopracy #poradyprawne #kiciochpyta
  • 7
  • Odpowiedz
  • 0
@Karoleer: Umowa jest w dwóch językach i domyślam się, że na polska wersja nie była weryfikowana przez prawników, a tylko przetłumaczona z angielskiego.

A czy nie jest tak, że pracodawca nie może zakazać innej pracy jeśli nie jest ona konkurencyjna dla niego?

Czy ten podpunkt b należy rozumieć, że nawet moja praca wykonana w czasie wolnym na prywatnym komputerze będzie własnością firmy? Słowo klucz tutaj to 'praca' bo nie wiem czy
  • Odpowiedz
@Mc_Radzio: już raz o to pytałeś, dostałeś odpowiedzi, teraz znowu dodajesz ten sam post. Żal ci 200 zł na rozmowę z prawnikiem który rozwieje twoje wątpliwości? Przecież oczywistym jest że zapis odnośnie własności pracy to przeniesienie regulacji z praw autorskich do umowy. Zresztą to tylko propozycja ofertowa a nie konkretny zapis.
  • Odpowiedz
@Adams_GA: 200 brutto za poradę? kuurwa, panie, gdzie tak tanio? xD to ja nawet w swoim oddziale na nowosądeckim zadupiu bierę 300, a i tak uważam, że to za mało.

@Mc_Radzio tematyka zakazu konkurencji jest długa i szeroka, bez całej umowy ja się na pewno nie podejmę jednoznacznej odpowiedzi tak/nie. niemniej, słusznie tutaj @Adams_GA wskazał, że to jeszcze nie jest umowa, lecz element jakiejś oferty.

co do praw autorskich - przepisy,
  • Odpowiedz
  • 0
@Karoleer: Pierwsza część to założenia oferty, ale ta klauzula o zakazie przejmowania klientów to już fragment samej umowy o pracę.

Mireczku, a można się do Ciebie zgłaszać na odpłatne konsultacje? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zakres to właśnie przejrzenie tych kilku punktów, o których piszę
  • Odpowiedz