Wpis z mikrobloga

czy jest ktoś w stanie wytluamczyc mi mechanikę ceny ropy vs orlen ?

w sensie
cena ropy to crude oil = tansze zakupy
czy
cena ropy = 1 do 1 transfer na cenę finalna i wyjebongo

chyba, że to zupełnie obok chodzi i ich hedging nieweluje wszystko i w sumie te analizę można sobie w dupę wsadzić.

#gielda
Pisze to w kontekscie dziejszego dnia gdzie -4% na spocie, przeklada sie na -1%. a na edge casach najlepiej widać zależności
edit:
Ewentualnie nie wiem czy jest tu miejsce na jakkolwiek bezwładność
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bialowieska12345: @gonzo91 koledze chyba chodzi o kurs ceny ropy i kurs akcji Orlen

Orlen jest rafineria, nie wydobywa ropy
Orlen kupuje rope to jest jego koszt i pozniej daje na to marze, zarabia na marzy.
Tansza ropa nie poprawia sytuacji rafinerii, bo wszystkie rafineria maja te rope taniej i konkuruja ze soba marza.
To samo wyzsza cana ropy nie wplywa
  • Odpowiedz
@151346136 a to nie jest tak że najlepiej zarabia jak jest duża zmiennosc ceny, ropa up benzyna up, ropa down benzyna chwilę czeka z ceną.... No niby jak jest tania to może być też na plus że więcej ludzie jeżdżą.
  • Odpowiedz
@151346136 zaraz sie okaze ze ceny ropy nie wyplywaja na orlen

a na powaznie, skad rafineria moze mieć ceny taniej niż spot? na chłopski rozum z kontraktów terminowych, ale jak siedza na na kontarktach to ile jest premi vs spocie? 5%? 10%? to też musi mieć jakaś referencje do cen rynkowych . nie wiem pytam.

w zasadzie pytanie jest jak wyglada transformacja ryzyka ropy na orlenie
  • Odpowiedz
a to nie jest tak że najlepiej zarabia jak jest duża zmiennosc ceny, ropa up benzyna up, ropa down benzyna chwilę czeka z ceną.... No niby jak jest tania to może być też na plus że więcej ludzie jeżdżą.


@Nskostek: w Polsce moze tak byc, bo orlen jest monopolista, w innych krajach gdzie rafinerii jest wiecej, obnizki sa rownie szybkie jak podwyzki

a na powaznie, skad rafineria moze mieć ceny taniej niż
  • Odpowiedz
Ale...

Niska ceny ropy wskazuje na niski popyt na produkty z ropy, czyli benzyne, diesla i inne produkty, a nizszy popyt na produkty to nizsze marze rafinerii.

To samo w druga strone, wysoka cena oznacza wysoki popyt i czyli mozna dac wyzsze marze.


@151346136: aż dałbym Ci 2 plusy :)
  • Odpowiedz
Pajowie do brzegu.

Mam w gdzies czy ropa jest nisko czy wysok9, cena jest relacja kilku czynników, nie o tym tu j teraz chyba ze chcecie ciągnąć ten wątek.

Ponawiam pytanie jak zmienność na spocie wpływa na cene Orlenu.

Bo np na kghu to zupełnie inaczej wyglsda i jedna idzie sie doszukać korelacji do instrumentu bazowego
  • Odpowiedz
@brakslow: A myślisz, że spoty o co są oparte? Średnie kroczące notowań mają znaczenie, bo nikt nie umawia się sztywną cenę przez cały okres kontraktu. Weźcie pod uwagę cykl zapasów - spadająca mocno ropa to strata na obecnych zapasach, nawet jeśli wynik lifo to eliminuje to na cash wpływa źle. Analogicznie rosnąca ropa pozwala zarobić więcej na zapasie o niższej wartośći. Dodatkowo obajtek pod presją polityki na bank wynegocjował od
  • Odpowiedz