Wpis z mikrobloga

#linux #windows #macos

Przez długi dość czas używałem ciemnych motywów, co traktowałem jako oczywistość. Ostatnimi czasy, ciemne motywy zaczęły mi przeszkadzać. Przeszedłem na jasne i zauważyłem, że te ciemne są dużo mniej wyraziste. Zresztą, dużo ciężej jest zrobić dobry, ciemny motyw, niż jasny, który jest dla nas dużo bardziej naturalny.

Przy jasnych motywach, dużo mniej też rzucają się w oczy różnice pomiędzy różnymi interfejsami, np. przeglądarki i stron internetowych. Każdy twórca stron www inaczej rozumie ciemny motyw. Jedni robią bardziej ciepłe motywy, inni zimne. Kiedy przełącza się strony pomiędzy kartami, te różnice wyraźnie widać. Jeszcze bardziej, gdy nie pasują do motywu przeglądarki. Jasne motywy też są różne, ale te różnice, jakoś szczególnie nie kłują w oczy.

Przeszedłem, więc na jasne motywy i dużo przyjemniej mi się pracuje. Jest też mniej depresyjnie. Nawet tekst się lepiej czyta. Szczególnie kod źródłowy, bo w przypadku kolorowania składni, do jasnego tła, więcej kolorów dobrze pasuje. Czcionki są też znacznie wyraźniejsze na jasnym tle.

Zastanawiam się, czy ciemne tło nie jest bardziej modne, niż praktyczne. Moje zdanie na ten temat pozwolę sobie kształtować na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji, ale chętnie Wasze zdanie poznam.
  • 16
@psiversum: Żadne badania nie potwierdziły, że ciemne są jakoś specjalnie zdrowsze, ten wpływ niebieskiego światła z jasnych też jest z tego co kojarzę mocno dyskusyjny i nie potwierdzony, więc po prostu używaj tego co ci wygodniej.
to jak już korzystasz z białego motywu to chociaż sobie f.lux zainstaluj


@sha128: Za pomocą trzech skrótów klawiszowych zmieniam temperaturę barw na dzienną, nocną i do pracy. Używam do tego narzędzia redshift.
@psiversum: w necie mi to nie przeszkadza, ogolnie caly soft mam w ciemnej wersji, windowsa tez. Minus ktory zauwazylem, ze czesto jak mam otwartyk kilka aplikacji a nie sa na caly ekran to w momencie kiedy chce zlapac za gorna belke to w nia nie trafiam tylko w jakas aplikacje obok, po prostu belki sie zlewaja z oknami programow :( a znowo ustawienie jakiejs kkontrastowej belki to imo porazka wizualna
przeglądarka, Windows spoko w ciemnym motywie wyglada, ale jeśli chodzi o pakiet Office czy jakieś kodowanie to już gorzej, wole jasne motywy w takim przypadku.


@blackthorns: Ja mam tak samo z pakietamu biurowymi. Ciemny arkusz kalkulacyjny jest niewygodny, a edytor tekstu po prostu musi mieć biała kartkę, co mocno wali w oczy, gdy motyw aplikacji jest ciemny.

Pod Linuksem i BSDkami jest na to rozwiązanie. Jeżeli ktoś chce mieć domyślnie ciemne
w necie mi to nie przeszkadza, ogolnie caly soft mam w ciemnej wersji, windowsa tez. Minus ktory zauwazylem, ze czesto jak mam otwartyk kilka aplikacji a nie sa na caly ekran to w momencie kiedy chce zlapac za gorna belke to w nia nie trafiam tylko w jakas aplikacje obok, po prostu belki sie zlewaja z oknami programow :( a znowo ustawienie jakiejs kkontrastowej belki to imo porazka wizualna


@Evzen_Huml: Ja,
@blackthorns: @psiversum: Czemu niby kodowanie na ciemnym tle miało być gorsze ¯\_(ツ)../¯ jak ktoś wyszedł z konsoli to ciemne tło jest dla niego naturalne. I tak mam MatLaba/R/Jupitera też na ciemnym. Na białym jedynie tekst do druku. Już nie mówię o siedzeniu w nocy przed ekranem który świeci jak atomowy grzyb.
@psiversum: takiego jak opisujesz to raczej nie ma, moze sa jakies aplikacje ktorymi to mozna zalatwic ale ja akurat nie uzywam niczego co pochodzi z zewnatrz ;) no moze z jednym wyjatkiem, apka ze sklepu Ms, ktora robi przezroczysty taskbar
Czemu niby kodowanie na ciemnym tle miało być gorsze ¯_(ツ)../¯ jak ktoś wyszedł z konsoli to ciemne tło jest dla niego naturalne. I tak mam MatLaba/R/Jupitera też na ciemnym. Na białym jedynie tekst do druku. Już nie mówię o siedzeniu w nocy przed ekranem który świeci jak atomowy grzyb


@BArtus: Rozumiem Twoje argumenty, jednak jest coś w tym, że na czarnym tle, tekst jest mniej czytelny i bardziej widać niedociągnięcia algorytmu
(przypisek psiversum – kontekst obecności konfiguratora kompozytora okien w Win1) takiego jak opisujesz to raczej nie ma, moze sa jakies aplikacje ktorymi to mozna zalatwic ale ja akurat nie uzywam niczego co pochodzi z zewnatrz ;) no moze z jednym wyjatkiem, apka ze sklepu Ms, ktora robi przezroczysty taskbar


@Evzen_Huml: Nie rozumiem Microsoftu. Bardzo dobrze wiedzą, że wprowadzają funkcje, które są już od dawna obecne w Linuksie, a jednak pomijają aspekt
@psiversum: Przy ciemnych motywach przy czytaniu białego tekstu wzrok bardziej się wytęża niż przy ciemnym tekście na jasnym tle. Na przykładzie książek - jest to najbardziej naturalna forma pdania tekstu. Ogólnie kartka papieru też nie powinna być w 100% biała, ponieważ zbyt duży kontrast nie jest zbyt naturalny - książki zawsze miały ciemnay papier. Tylko od jakiegoś dłuższego czasu wydaje się na jakimś super jasnym, coś jak kredowym.
Jak zmieniłem system