Wpis z mikrobloga

Duża jest różnica między rowerem karbonowy a aluminiowym z karbonowy widelcem?
Wjechały ciekawe promocje na Kross Eskera 7.0 i się zastanawiam czy jest sens czekać na nowe modele aluminiowe które mi zawróciły w głowie czy lepiej wziąć karbon.
Nowe modele podobają mi się z wyglądu ale ciekawe jak geometria w praktyce. Teraz jeżdżę na Tribanie więc czego nie wybiorę przeskok będzie duży.
#rower #esker
  • 8
Duża jest różnica między rowerem karbonowy a aluminiowym z karbonowy widelcem?


@MojHonorToWiernosc: Z pół kilo może albo mniej. Jakiekolwiek tłumienie wstrząsów przez sam fakt bycia zrobionym z karbonu to pic na wodę, ma to znaczenie na granicy placebo w jakiejś szoszówce na 25mm parówkach nabitych to 10 bar ale nie przy 40mm oponach przy 2.5 bara.

nic tak nie łagodzi wstrząsów jak stal w rowerze bez amortyzatora


@Rimbolo: No chyba
ma to znaczenie na granicy placebo w jakiejś szoszówce na 25mm parówkach nabitych to 10 bar


@dran2: @MojHonorToWiernosc : Porównując szosę Triban 500SE z karbonowym widelcem gdzie mocno trzęsie do szosy w pełnym karbonie i cisnieniu 6.5-7.5 oraz oponach 25mm można powiedzieć, że nie trzęsie. Do tego rower inaczej się prowadzi, jest wyraźnie zrywniejszy i to pokazuje o sztywności i sensie takiej ramy.

A szosa karbonowa na oponach 28mm to bardzo
@MojHonorToWiernosc: największa różnica jest między rowerem który masz, a rowerem na który musisz czekać. jak nie jeździsz, bo czekasz na premierę nowego modelu, które kross lubi miesiącami przekładać, to lepiej kup co jest teraz dostępne i miej już przyjemność z jazdy.
można powiedzieć, że nie trzęsie. Do tego rower inaczej się prowadzi, jest wyraźnie zrywniejszy i to pokazuje o sztywności i sensie takiej ramy.


@4x80: Tak, jednocześnie sztywniej i mniej trzęsie.

Jednak mam pewną uwagę bo mam wrażenie, że lekkie karbonowe rowery łatwiej się ślizgają na asfalcie.


@4x80: To akurat nic dziwnego bo 1kg masy to z 10% masy roweru co oznacza mniejszy docisk. No chyba że akurat ktoś akurat na
Tak, jednocześnie sztywniej i mniej trzęsie.


Może wsiądź na oba takie rowery i sam sprawdź i to nie jest jakiś zarzut tylko prosty domowy ''eksperyment'' co od razu pokazuje efekt. Karbon mało przenosi lub całkiem tłumi te drgania i nie wpada w rezonans.

To akurat nic dziwnego bo 1kg masy to z 10% masy roweru co oznacza mniejszy docisk.


Ja jednak myślę, że to właśnie o sztywność chodzi i pełniejsze przekazywanie siły