Wpis z mikrobloga

ma ktoś porównanie dla poszczególnych krajów, wojewódzkich miast jaki jest stosunek dochodu rozporządzalnego do ceny metra mieszkania? najlepiej z ostatnich kilku lat oraz z zaznaczeniem oprocentowania kredytu oraz ich średniej długości

ocenimy czy mamy bańkę czy nie i skończymy tę jałową dyskusję

#nieruchomosci
  • 27
  • Odpowiedz
@kaczafi8: nie trzeba porównywać aż tak głęboko. Wystarczy wziąć pod uwagę, że w tym słynnym 2008, w szczycie bańki, metr mieszkania Warszawie kosztowal mniej średnich pensji w tym mieście, niż teraz ( ͡° ͜ʖ ͡°) za średnią pensję na takim Targówku wtedy kupowałeś 0.75 m2 mieszkania. Teraz kupisz 0.6 m2.

Tak, mamy bańkę. Większą, niż w 2008. Co nie zmienia faktu, że mieszkania mogą nadal rosnąć, bo
  • Odpowiedz
  • 2
@Yuri_Yslin: jednak targówek to nie jest taka wieś jak w 2008, metro tam dotarło, ogólnie rozwinęła się infrastruktura

nie wiem jak można wyciagać wnioski dla całego rynku spoglądając przez małą szczeline w murze, myślę, że jednak takie zestawienie o które proszę będzie potrzebne do wyciagnięcia jakichkolwiek wniosków
  • Odpowiedz
nie wiem jak można wyciagać wnioski dla całego rynku spoglądając przez małą szczeline w murze


@kaczafi8: To weź sobie Białołękę bez metra, wniosek będzie taki sam. Może wyjdzie nieco inny stosunek, np. 0.9 i 0.8, ale będzie "jest drożej, niż w 2008". Czego jeszcze potrzebujesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@Yuri_Yslin: ale potrrzebne tez jest porównanie do innych europejskich krajów tych na zachodzie jak i w regionie
świat przez ostatnie 15 lat wyobraź sobie trochę się zmienił
  • Odpowiedz
szczyt bańki 2008 to stosunek 0.4. Skąd info że jesteśmy poniżej tego? Obecnie według GUS wychodzi 0.6.


@ksiezycoweNieruchy: To są dane dla całej Polski. Nie są miarodajne dla TOP5.

https://wykop.pl/wpis/73576091/czasami-slysze-ze-mieszkania-podrozaly-ale-srednia

Chyba mój czwarty post w tym temacie odnosi się do 2008.

TOP5 odjechało i obecnie znów jest w nim bańka.

Możesz sprawdzać na wyrywki oferty z tamtych lat i porównywać je z dzisiejszymi. Strona, którą wskazałem ma archiwum sięgające 15 lat
  • Odpowiedz
no glowne zrodlo danych spadkowiczow - IDZD. Mick tez wczoraj cos bredzil o strukturze pustostanow w polsce, a takich danych nigdzie nie ma xD


@Kutafonix215: Ten wykres gethome to kompletne bzdury. Naprawdę wystrarczy 10 minut, by wygooglować oferty w Warszawie z 2017 roku (od deweloperów) i zestawić ze średnią zarobków w tym miescie z 2017. Według zalinkowanego wykresu powinno być "tylko trochę gorzej", a jest 30% gorzej za gotówkę i 45%
  • Odpowiedz
Ten wykres gethome to kompletne bzdury. Naprawdę wystrarczy 10 minut, by wygooglować oferty w Warszawie z 2017 roku (od deweloperów) i zestawić ze średnią zarobków w tym miescie z 2017. Według zalinkowanego wykresu powinno być "tylko trochę gorzej", a jest 30% gorzej za gotówkę i 45% gorzej na kredyt. To jest zapaść - w 2017 miałeś 60 m^2 (za gotówkę i na kredyt) za x średnich wynagrodzeń warszawskich, dziś będzie 42 m^2
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin nie jest gorzej. Dzielisz przeciętne wynagrodzenie dla danego miasta ze strony GUS przez cenę za metr dla danego miasta i nigdzie w Polsce nie wyjdzie że jest gorzej niż w 2008. Co więcej nie jest jakoś specjalnie źle porównujac do zeszłych paru lat
  • Odpowiedz
Nbp korzysta z danych swoich i gus. Chcesz powiedziec ze masz jakies bardziej kompleksowe dane? Podziel sie! xD


@Kutafonix215: Tam są ceny rynku pierwotnego i wtórnego, mi chodziło o deweloperów.

No i masz tam rozbicie na top 7 miast, nie wiem o jakiej calej polsce mowisz.


@Kutafonix215: Fakt. Nie zauważyłem, że biorą średnią wynagrodzeń z danego miasta.

Nie wiem, jak to skomentować. Według tego cudownego wykresu powinienem w Warszawie być
  • Odpowiedz
Według tego cudownego wykresu powinienem w Warszawie być w stanie kupić tyle samo teraz, co w 2017, co jest kompletną bzdurą


@Yuri_Yslin: nie kupisz tego samego, wykres nie uwzglednia np lokalizacji w miescie, nie wiem czego oczekujesz
  • Odpowiedz
@Kutafonix215: Oczekuję realnych danych, a nie życzeniowych bzdur - mając 5500 brutto w 2017 byłeś w stanie kupić bez problemu dzielnice peryferyjne za 6-7k z metra, teraz mając średnie 8800zł brutto musisz płacić minimum 13-14k i to za gorsze miejscówki (Bródno zamiast Targówka).

Przecież możesz sam to potwierdzić, oferty za 2017 jeszcze wiszą w necie czasem, nie tylko w archiwum tej strony. A dane za wynagrodzenia to właśnie GUSowe są.

Być
  • Odpowiedz
Oczekuję realnych danych, a nie życzeniowych bzdur


@Yuri_Yslin: no to nie wiem co mozna ci zaoferowac zamiast danych gus. Wszystko co wynajdziesz sobie sam na portalach, to majstrowanie pod teze. Moge ci tez znalezc jedno w #!$%@? drogie mieszkanie z dzis i powiedziec ze trzeba 3 srednich zeby kupic m2 w tej dzielnicy, a kiedys byla to jedna srednia. Jak dzialamy na przecietnych, to wez sobie nie wyjmuj pojedynczych ogloszen w
  • Odpowiedz
@ksiezycoweNieruchy: Dokładnie to chyba 8850zł w sektorze przedsiębiorstw. W 2008 było około 4500.

Więc z grubsza było 1/2 zarobków, ale ceny - uwaga - były nieco niższe, niż 50% obecnych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

https://warszawa.nieruchomosci-online.pl/mieszkania,sprzedaz/263447.html

https://www.rp.pl/nieruchomosci/art15558571-wprost-od-dewelopera-czy-przez-cesje

proszę, 2008

6340 z metra

https://www.morizon.pl/mieszkania/warszawa/bialoleka/glebocka/

Teraz dobre 5km dalej jest 2x drożej https://www.otodom.pl/pl/oferta/wyjatkowe-eco-berensona-kredyt-2-bezposrednio-ID4nnKm
  • Odpowiedz
Jak dzialamy na przecietnych, to wez sobie nie wyjmuj pojedynczych ogloszen w celu obalania wnioskow xD


@Kutafonix215: Jakiś przeciętnych? cena na całym osiedlu była podobna.

https://www.rp.pl/nieruchomosci/art15558571-wprost-od-dewelopera-czy-przez-cesje

Tu masz ceny ofert na osiedlach z tamtego okresu.
Żaden problem porównać z inwestycjami w okolicy z 2023, pięć minut roboty i włosy jeżą się na głowie od wniosków.

Jest gorzej, niż w 2008.

>> Platinium Towers, ul. Grzybowska, kawalerka, pow.: 36,4 mkw., cena mkw.
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: osiedle tez nie prowadzi do wlasciwych wnioskow. Srednio w skali miasta mozesz kupic wiecej. Nie wiem czego ty oczekujesz, ze w rosnacym/rozwijajacym sie miescie, na przestrzeni 13 lat, bedziesz mogl kupic mieszkanianie w lepszej (z dzisiejszego punktu widzenia) lokalizacji, za tyle samo pensji co kiedys?
  • Odpowiedz