Wpis z mikrobloga

Znalazłem Wam kandydata do pracy ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@przegryw_z_piwnicy: A Ty myslisz jak ja zaczynalem? Bardzo podobnie :)
I iwrodzona ciekawosc spowodowala ze ostalem elektrykiem :)

Mlody nie wie co robi wiec mozna wybaczyc. Gorzej jak cos podobnego odwala ktos kto niby powinien wiedziec co robi. A tacy tez sa :D
@przegryw_z_piwnicy: Ja od gniazdka i wywaleniu korkow w calej chacie :)
Po takim poczatku na dlugo przestalo mnie intresowac gniazdko i przeszedlem na zasilacze i nizsze napiecia :)

Potem znow zdziwienie dlaczego mnie kopnal transformator jak przeciez byl podlaczony do baterii (DC) wiec niby nie powinien (Dopiero pozniej sie dowiedzialem ze to chodzi o dI/dt a przy odlaczaniu baterii jaknajbardziej wystepuje dI/dt :DD)

Ogolnie dozo doswiadczen sie robilo. Spalilem se miernik
@przegryw_z_piwnicy: Filmik ma jakosc taka jaka ma. Ale wydaje mi sie ze chcial podlaczyc wentylatorek. Jesli zalozymy e wentylatorek byl na 230V i byl sprawny to by mu wyszlo. Jakby nie mial obranych koncowek na taliej dlugosci. Najprawdopodobniej wsadzil w dziurki i zetknal za bardzo obrane koncowki.

Na 99,9% jestem pewien ze tak bylo. Ja wsadzilem drut 1,5mm do gniazdka i tez blyslo. ALe w srodku i nie bylo osmolenia na
@przegryw_z_piwnicy: Efekt piezoelektryczny. Generowanie iskry poprzez sciakanie specjalnych krysztalow.
Wlasnie z takim "mechanizmem" nowe zapalniczki wyparly te z obrotowa tarka ktora obracala sie po kamieniu.

Mysmy takich cudow nie mieli i latali z naladowanym kondensatorem. I w taki sposob "kopali" kolegow :P
@przegryw_z_piwnicy: Ja sie dowiedzialem przy stroboskopie. A w sumie to wczesniej. Dziadek se zrobil ze starej szafki nocnej i silnika "pile tarczowa". Jak sie chcalem dostac do silnika to z 10 min trza bylo kombinowac jak lape wsadzic. A wyciagnac dalo sie w ulamku sekundy jak Cie pierdutlo mimo ze nie bylo podlaczone :)