Wpis z mikrobloga

Takie czysto orientacyjne pytanie, bez zamiaru zakupu.

Zakładając że seria 50 od Nvidii będzie jeszcze większym chłamem, a AMD nadal będzie miało gdzieś wsparcie ROCm pod Windowsem, to jakie karty graficzne do 2000zł, nowe czy też używane, byłyby sensowną opcją na zamianę GTXa 1060?

Tak pod gry w 1080p czy 1440p i do zabawy w Stable Diffusion pod Windowsem, czyli na stan obecny tylko CUDA i zieloni.

#pcmasterrace
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@supra107: No niestety tak jak amd coś tam walczy na rynku cpu tak na GPU nadal jest upośledzony....
Myślę że najsensowniej jest kupić raz nieco mocniejszą grafikę i ją dłużej nie zmieniać niż kupować co 1-2 serie z budżetowej seri.
Finansowo wyjdzie podobnie a nawet nieco lepiej na dłuższą mete no i przez jakiś czas pograsz sobie jeszcze godniej.

Chyba najlepszym wyborem będzie zakup serii 5070, ja sam mam 2070s
  • Odpowiedz
seria 50 od Nvidii będzie jeszcze większym chłamem


@supra107: say whaaat? 4090 to najlepsze co przydarzyło się gamingowi od czasów 1080ti. Podwoiłem wydajnośc w porównaniu z 3080, mam ramu dość do 4k w UE5.3, Framegen i solidny raytracing. Do tego AV1 żeby obraz w Queście 3 wyglądał tip top.
Ale z takim budżetem jak piszesz polecam PS5 pro jak już wyjdzie.
  • Odpowiedz
  • 0
Chyba najlepszym wyborem będzie zakup serii 5070


@Quassar: Właśnie problem polega na tym że jeżeli trend się utrzyma to całość serii 50 będzie droższa i mniej opłacalna od poprzedniej poza najdroższymi topowymi kartami. Tego się obawiam najbardziej. Do tego do zabawy z ML potrzebny jest VRAM, a obecnie najwięcej oferuje go właśnie AMD, ale wsparcie ML pod Windowsem u czerwonych nadal nie istnieje.

@ReeceWithouterpoon: To 8GB VRAMu to
  • Odpowiedz
  • 0
@ReeceWithouterpoon: No gierki gierkami ale mnie też interesuje Stable Diffusion, a tam spora ilość VRAMu to podstawa. Niestety Nvidia nim poskąpiła przy serii 30 a dopiero dorzuciła go więcej przy serii 40. Także tu jest też duży dylemat. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@supra107: No niestety Nvidia daje większą moc zawsze był to skok na poziomie 10-15% pomiędzy tym samym szczeblem
np gtx 660 vs 760 itd....
Ale od czasu RTX ta różnica jest bardzo duża te sam szczebel potrafi mieć 30 do nawet 70% w zależności jaki szczebel grafii porównamy na rtx 4090 to już dopiero odlecieli... problem jest w tym że też za tym kryje sie wał..
Wał cenowy.. bo pomimo dużego wzrostu mocy cena nie jest stała tylko grafika z tego samego szczebla coraz droższa.. w każdej nowszej serii.
i porównując cenę obecnego RTX ze starym to jak by cofnąć się w czasie to bardziej opłacało by się kupić starszą grafikę z wyższego szczebla niż nowszą z niższego.
Choć tu też zależy jaki szczebel sie porównuje czy 80 czy
  • Odpowiedz
@supra107: no jakbym miał dopłacić to dylemat między 4070 a 3090 jest prosty: 384bit szyna i 24gb ramu + uV i ngreedia niech się buja z 4070 i fake framesami.
Piszę to z perspektywy użytkownika 4k 120hz który lubi sobie dociagnąć tekstury 4k.
  • Odpowiedz
  • 0
@Quassar: Tu mi chodzi przede wszystkim o tym jak bardzo Nvidia wykastrowała wszystko co nie jest 4090 względem odpowiedników z poprzedniej generacji. Najgorszym tego przykładem jest 3060 vs 4060 gdzie wzrost wydajności jest śmieszny, natomiast poziom kastracji jest przerażający.

W cenie 4090 można kupić PS5, XSX i Nintendo Switch, i jeszcze zostanie trochę kasy na parę gierek. A to sama grafika, do tego jeszcze trzeba wliczyć resztę podzespołów.

Także radzę
  • Odpowiedz
  • 1
@ReeceWithouterpoon: A w sumie, cholera wie, może jak wyjdzie seria 50 to już na spokojnie będę mógł kupić używaną 3090 za sensowne pieniądze i porządny zasilacz i będę zadowolony. I tak na chwilę obecną ani nie mam takiej kasy ani nie ma zbyt dużo sensownych opcji na rynku.
  • Odpowiedz
@supra107: Z tym zakupem używki to kupisz spokojnie nawet jak nvidia będzie odklejona.. a nawet tymbardziej.
Z prostego powodu bo seria 4090 a 3090 ma conajmniej 80% różnicy w wydajności a to kur... ten sam szczebel
To jak wyjdzie seria 5090 i będzie też mieć 70-80% wydajności więcej od seri 4000 to co dopiero będzie w porównaniu między serial 5xxx a 3xxx.
Wtedy cena takiej 3xxx walnie na łep jak nigdy bo będzie ponad 160% mniej wydajniejsza.
Taki duży przeskok między 2 seriali grafik z tego samego szczebla to jest totalne odklejenie.
Zresztą na serii 80 też jest widoczne odklejenie, ale nie
  • Odpowiedz
  • 0
@Quassar: No właśnie, ale jak sobie spojrzysz na te skoki to im niżej zejdziesz w modelu to tym słabiej z tym przeskokiem, co wyraźnie świadczy o tym że Nvidia coś tam knuje i te biedniejsze karty kastruje, przez co budżetówka leży i kwiczy.

Spoko jeżeli robią zajebisty przeskok w tych topowych modelach XX90, ale to odbija się kosztem niższych segmentów. Nie mają konkurencji, mogą robić co chcą, to walą tych
  • Odpowiedz
@supra107: Przypomniałą mi sie stara rozmowa ze znajomym jak byłem kiedyś u niego i pojawiały sie pierwsze grafiki RTX i technologia Raytracing na pc..

Ogólnie wyglądało to tak że nawet najnowsze i najmocniejsze grafiki nie dawały rady aby dać jakiś korzystny FPS włączony na wysokich z efektem odbicia.

Przyrost mocy był wyższy co prawda, ale nadal nie wystarczający pod obecne gry a tym bardziej przyszłe.. i zachowując tą tendencje gry nawet na wysokich z RT na 1440p chodził tak sobie koło
  • Odpowiedz
  • 0
@Quassar: Ja o jednym ten o drugim...

Mam gdzieś RT, DLSS, Frame Gen i inne szmery bajery bo to w co gram tego nie ma.
Mam gdzieś to że z 3090 na 4090 jest przyrost mocy że łał japitole bo cena tych kart to cena którą byłbym w stanie zapłacić za cały zestaw a nie samo GPU.
Jestem przeciw kibicowaniu Nvidii żeby byli lepsi i lepsi bo potem będzie monopol Nvidii i tak jak przez lata rynek procków był dominowany przez Intela który tylko robił tick tock tick tock zanim Lisa Su wjechała z Ryzenem tak samo Jensen będzie dymać wszystkich bo ma najlepsze GPU i nikt go nie doścignie i co mu
  • Odpowiedz
@supra107: To musisz poczekać 1-2 serie, jeśli nvidia zrobi stagnacje na low budged a tylko nowe będą mieć przyrost to przyjdzie ci poczekać nawet 3 serie albo liczyć że radeon sie ogarnie.
Czyli dobre 4-6 lat dla ciebie postoju albo przymus kupna z wyższej półki w takim budżecie będziesz mieć problem.
Gry pod 1080p ogarniesz nawet 1440 jak kupiś fajną używkę z wyższego szczebla..

Ale display fusion wymaga jednak mocy...
  • Odpowiedz
  • 0
@ReeceWithouterpoon: No a gdzie by występowało, Stable Diffusion? Gry które bardziej polegają na grafice niż na procku?

Powiedzmy że jak teraz Stable Diffusion orze grafikę na 100% ale procka już nie, to tu już mogłoby być to wąskie gardło? A jeżeli tak to jakby się to odbijało na pracy kompa?
  • Odpowiedz