Wpis z mikrobloga

w mieszkaniu 50m2 mam sterownik pokojowy do kotła broetje energy top 24 i trapi mnie jak to działa - czy jeżeli część kaloryferów mam skręconą (korytarz i kuchnia), a kocioł włącza żeby dobić temperaturę ustawioną na sterowniku (wisi na korytarzu żeby zbierać taką średnią mieszkania, bo inaczej w łazience krioterapia) to te moje skręcone kaloryfery mają jakikolwiek sens? czy lepiej odpalić wszystkie na 5 (albo może 3? - też nie wiem) i oddać to wszystko w ręce sterownika? tzn. czy dla pracującego kotła ma znaczenie czy ogrzewa 4 kaloryfery czy 6? nie potrzebuję grzać kuchni i korytarza i wolę żeby temperatura średnia w mieszkaniu docierająca do sterownika brała się z zbyt ciepłego pokoju (pewnie dłużej ogrzewanego???) i zimnej kuchni, ale jeżeli odkręcenie wszystkich kaloryferów będzie bardziej ekonomiczne to zmienię koncepcję.
jestem kompletną amebą #rozowypasek w temacie kotłów gazowych, sterowników pokojowych i kaloryferów, więc proszę w miarę po polsku ( ͡º ͜ʖ͡º)
#ogrzewanie #ogrzewaniegazowe #gaz #dom
  • 8
@windamirinda: przy takich rozwazaniach i inzynierii wstecznej najlepiej zaczac od zrodel danych, czyli czujniki sterownika. Czy sterownik ma czujniki temperatury przy grzejnikach, aby mogl rzetelnie sprawdzic temperature na nich i podjac odpowiednie dzialania?

Kolejne pytanie, co tak naprawde zmieniasz krecac przy grzejniku? Czy to jest zawor zmieniajacy przeplyw?
@windamirinda: sterownik powinieneś mieć w pomieszczeniu które najtrudniej ogrzać czyli w twoim przypadku pokoju lub łazience, umieszczenie go w korytarzu którego nie chcesz grzać powoduje że piec chodzi cały czas bo przez nie zakręcone grzejniki nie może osiągnąć zadanej na nim temperatury
@windamirinda: dzis nie mam czasu na rozwazania, ale jeszcze waznym warunkiem jest odroznienie zmiany przeplywu cieczy od zmiany jej temperatury. Na sterowniku regulujesz temperature, a na grzejnikach regulujesz przeplyw. Oczywiscie to ma na siebie wplyw, typu ograniczajac przeplyw goracej wody osiagniesz efekt zmniejszenia temperatury i taka pasywna regulacja glownie ma to na celu.
@darek-jg: kuchnia, korytarz, salon i łazienka tworzą w sumie jeden wielki pokój przez brak drzwi i wiecznie uchylone drzwi w łazience (bo kot musi mieć dostęp). sterownik wisi w korytarzu przy łazience, żeby właśnie ją wyłapywać i generalnie zbierać info z mieszkania (mały korytarz jest w centralnej części, otoczony innymi pomieszczeniami).
generalnie chodzi mi o to, czy mogę grzać tak wybiórczymi kaloryferami i mieszać na korytarzu temperaturę z ciepłego pokoju i
@rajman: nic tylko wspolczuc jezeli taka prosta inzynieria wsteczna Cie przerasta, co za tym idzie wyzej dajesz rady, ale nie masz argumentow na ich poparcie bo to "fizyka kwantowa". Wiesz w ogole co to fizyka kwantowa, ze ja wspominasz gdy pisze o zmianie srednicy przeplywu w rurz, czy czujniku temperatury na urzadzeniu wykonawczym?
dobrze Panie profesorze @brakloginuf niech Pan tylko nie zapomina, że to nie elektroda tylko wykop, a do analizowania pracy instalacji co nie trzeba mieć fakultetów o przepływie laminarnym, wystarczy udzielić porad technicznych rozwiązujących problem, a nie analizujących czy, a jeśli tak to dlaczego problem/wątpliwość powstaje, bo nikt nie potrzebuje wynajdywać koła na nowo. Oczywiście mogę mieć zbyt małe doświadczenie w branży, wszakże nie naprawiam pralek od 20 lat jak Pan Nowak, no