Wpis z mikrobloga

@Al-3_x: dobra dobra, troche skrót myslowy ale rzymianom niedaleko do nazistow, a taki Cezar przeprowadzajacy ludobójstwo Helwetow czy mordujacy i bioracy w niewole setki tysiecy, a moze ponad milion Galow, tylko dlatego bo mial bol dupy o osiagniecia Aleksandra, to chyba nawet wsrod nazistow nie znalazlby podobnego sobie zbrodniarza. Europe uratowalo bohaterstwo plemion Germanskich ktore wyzwolily ludy europy spod ucisku Rzymian.
  • 0
@ZielonaOdnowa: Przecież nawet sama armia rzymska była wielokulturowa. A co do niewolnictwa i zbrodni... no taki klimat tamtych czasów. Jeszcze tysiące lat później wiele cywilizacji praktykowało niewolnictwo i ludobójstwo. Masz przykład w Kongo 100 lat temu. Ważne, że podłożyli fundamenty pod cywilizacje która z tego w końcu zrezygnowała.
@Al-3_x: a nie, jak tak to spoko ( ͡° ͜ʖ ͡°) Helweci czy inne wymordowane lub zniewolone ludy na pewno podzielaja to zdanie. Jakos wczesniejsza kolonizacja grecka czy fenicka w basenie morza srodziemnego nie niosla ze soba takich potwornych zbrodni jak te Rzymian, ktorzy bez mrugniecia okiem niszczyli cale miasta i mordowali cale plemiona.
  • 0
@ZielonaOdnowa: Bo nie ta skala podboju. Grecy jednak w niewolnictwo też się bawili. Lepiej to porównać do podbojów wcześniej wspomnianego Aleksandra Wielkiego który potrafił spalić Persepolis. No smutno że umarli ale tego wymagała konieczność historyczna.
@Al-3_x: "koniecznosc historyczna" to doskonale pasujace do nazistow uzasadnienie zbrodni i ludobójstwa ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wymienic Ci kilka raczkujacych cywilizacji europejskich ktore bez mrugniecia okiem Rzymianie zniszczyli? Jakie one mialy potencjaly? Moze.wymienic takie lepiej rozwiniete od samego Rzymu ktore zniewolili tylko dlatego ze nie byly tak jak Rzymianie opetani wizja militarnej dominacji? Moze dzis latalibysmy na wakacje na marsa gdyby Rzym ich nie zniszczyl?

Przesledz historie
  • 1
@ZielonaOdnowa: Jedyne o co mam o nich ból dupy to podbój Kartaginy no ale tu mieliśmy rywalizacje dwóch potęg, cywilizacji morskiej i lądowej. Co do innych "cywilizacji"... to chyba nie masz na myśli germanów xD Latanie na marsa brzmi idiotyczne gdybanie. Za to wiem jakie były konsekwencje upadku Rzymu czyli wieki ciemne.
@Al-3_x: ehh, Celtyberowie, Galowie, Brytowie, Dakowie, ludy Italskie, Grecy, Macedonczycy (tym sie troche nalezalo), Epiroci, Wielka Grecja w Italii, Hellenistyczne Panstwa Azji Mniejszej i Bliskiego Wschodu, Egipt, Numidyjska cywilizacja Berberow.
Oczywiscie tez wspomniana Kartagina.
Potencjal kazdej z tych cywilizacji byl ogromny w pokojowym wspolistnieniu i rozwoju, niestety zostaly zdeptane Rzymskimi sandalami, zniewolone, w duzej czesci wymordowane. Terror Rzymski na kilkaset lat odebral wszystkim tym terenom szanse na rozwoj rabujac ich dorobek
  • 2
@ZielonaOdnowa: Egipt już miał swoje 5 minut. Piramidy były starożytne już za czasów Rzymu. Grecja w sumie podobnie. Plus wiele osiągnięć Grecji jak filozofia rozpowszechniło się właśnie dzięki Rzymianom. Z Galami też sytuacja nie była tak prosta bo tam . Powiem nawet, że im podbój bardziej pomógł niż zaszkodził. Eduowie czyli jedno z plemion Galijskich samo się zwróciło się do Rzymian o pomoc przeciwko bardziej zacofanym Arwernom bo ci im w
@Al-3_x: dobra, wal sobie tam dalej konia do tych protonazistowskich starozytnych zbrodniarzy, mi tam wszystko jedno, swoje zdanie przedstawilem a nie mam zamiaru sie wyklucac ani nikogo przekonywac, zwyczajnie bawii mnie takie infantylne retrospektywowanie sobie Rzymian jako jakichś piewcow cywilizacji. Eot.
@huragan_kelly: nie o liczby tu chodzi, Rzymianie byli zwyczajnie bezlitosni wobec pokonanych, co prawda uzasadniali to postepowaniem Galow gdy pladrowali Rzym i anegdotkom o mieczu Brennusa rzuconym na wage, ale moim zdaniem ich to w żaden sposób nie usprawdliwia. W porownaniu z Kartaginczykami, Grekami czy Macedonczykami byli to zwyczajni zwyrodnialcy, i ma to poswiadczenie zrodlowe.