Wpis z mikrobloga

Wyrzucenie Korwina przez Mentzena bardzo przypomina wyrzucenie Jean-Marie LePena przez Marie LePen z Frontu Narodowego w 2011 roku.

Stary LePen podobnie jak Krul był bardzo charyzmatyczny, ekstrawagancki, antysystemowy i mocno kontrowersyjny.

Podobnie jak Krul lubił też od czasu do czasu wyskakiwać ze złotymi myślami - np. uważał, że kraj ze zbyt dużą ilością gejów przypomina ,,przesoloną zupę'', chorych na HIV trzeba izolować od społeczeństwa, komory gazowe to ,,detal historii'', kolaboracja z Hitlerem nie była taka zła a Sarkozy to nie jest prawdziwy Francuz.

No i kolejne podobieństwo - LePen również twierdził, że tylko jego partia jest prawdziwą prawicą, a reszta to podróbki. ( ͡º ͜ʖ͡º) To zresztą on wymyślił pojęcie ,,bandy czworga'' - la bande des quatre (które odnosiło się do partii głównego nurtu we Francji).

Oczywiście jak na prawdziwego konserwatystę przystało stary LePen miał dwie żony, przy czym drugą poślubił po ukończeniu 60 lat.

Wspomniałem o tym, że LePen znaczną część swojego majątku odziedziczył? Jednak nie po swojej matce (jak Korwin) tylko po swoim fanatyku. Mówię zupełnie serio - pewien francuski kuc z rodziny milionerów zmarł w dość młodym wieku i zapisał LePenowi 30 mln euro oraz dużą chałupę. ( ͡º ͜ʖ͡º)

LePen przez prawie 40 lat stał na czele Frontu Narodowego i co prawda miał wyższe poparcie niż JKM, ale jednak pozostawał na peryferiach polityki.

Warto też wspomnieć, że LePen parę miesięcy przed wyrzuceniem z partii został pozbawiony honorowej prezesury stosunkiem głosów 94% do 6%. xD

Front Narodowy nadal jest oczywiście partią antystemową i konserwatywną, ale jednak zrezygnował z radykalnej narracji kierując się bardziej w stronę centrum. Oczywiście kluczowy jest tam przekaz antyislamski i eurosceptycyzm, jednak warto mieć na uwadze, że nawet wielu umiarkowanych wyborców we Francji jest mocno przeciwna imigracji z krajów islamskich oraz federalizacji UE.

Czy wywalenie starego LePena się opłaciło? Oczywiście. Świadczą o tym wyniki wyborów Frontu Narodowego.

WYBORY DO PARLAMENTU KRAJOWEGO
1997: 0 posłów
2002: 0 posłów
2007: 0 posłów
2012: 2 posłów (pierwsze wybory gdy na czele partii stała Marie LePen)
2017: 8 posłów
2022: 89 posłów

WYBORY DO EUROPARLAMENTU
1999: 5 posłów
2004: 7 posłów
2009: 3 posłów
2014: 24 posłów (pierwsze wybory gdy na czele partii stała Marie LePen)
2019: 23 posłów

WYBORY PREZYDENCKIE
Stary LePen:
1988: 14,4%
1995: 15%
2002: 16,9% (I tura), 17,8 (II tura)
2007: 10,44%

Marie LePen:
2012: 17,9%
2017: 21,3% (I tura), 33,9% (II tura)
2022: 23,2% (I tura), 41,5% (II tura)

Różnica jest zatem wyraźna, wręcz kolosalna.

#konfederacja #neuropa #4konserwy #francja #korwin #mentzen #polityka
Pobierz falden - Wyrzucenie Korwina przez Mentzena bardzo przypomina wyrzucenie Jean-Marie Le...
źródło: 800px-Jean-Marie_Le_Pen_a_son_maison
  • 6
@falden: no i skończy się prawdopodobnie tak samo, czyli poświęcenie faktycznie reakcyjnych idei po to by mieć kilka stołków więcej w parlamencie. Obecny RN to chciałby wprowadzić we Francji coś na wzór PRL tylko z zacięciem narodowym i nie ma nic wspólnego z poważnym tradycjonalizmem czy jakimkolwiek poważnym kontestowaniem statusu quo.

To najlepsze co może być dla bezideowych członków permanentnej kasty politycznej typu Bosak.
Obecny Front z tego co rozumiem ostro skrecił w lewo, w sumie cała ta idea przestaje mieć sens z powodu zlewaczenia tej partii.
Zauważcie jak tu widać Ego Sławka - nie ma że partia ponformowała, JA poinformowałem, ja zadecydowałem.. Myśle że to wiele mówi o jego aspergerze.
@falden: prawdę powiedziawszy to co z tego, że duża część francuzów jest przeciwko migracji z krajów islamskich skoro już tylu ludzi wpuszczono? Szkody już zostały poczynione więc te statystyki już nie mają żadnego znaczenia.