Wpis z mikrobloga

W sumie zapytam bo to ciekawe a nigdzie nigdy nie znalazłem na to odpowiedzi. Jak to jest że po ukłuciu kolcem zwykłej róży zawsze od razu mam stan zapalny, opuchlizne i ból taki że wolałbym żeby mnie osa albo nawet klecanka użądliła i utrzymuje sie to co najmniej kilka dni a przeważnie ponad tydzień. Nigdzie nie widziałem nic takiego jak uczulenie na róże a sama róża przecież żadnych substancji które by mogły tak działać. Na żaden inny kolec tak nie reaguje. Miejsce ukłucia widać, stan zapalny do zaznaczonego miejsca i raczej sie jeszcze powiększy, na całym tym obszarze ból przy dotknięciu jakby ktoś gwoździa wbijał. O co tu może chodzić :D #ogrodnictwo #medycyna #botanika #zapytajeksperta
Niewiemja - W sumie zapytam bo to ciekawe a nigdzie nigdy nie znalazłem na to odpowie...

źródło: 20231022_175828

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@Niewiemja: Reakcje na ukłucie kolcem róży, która wydaje się nie być związana z uczuleniem, mogą mieć kilka przyczyn. Oto kilka możliwych wyjaśnień:

Zakażenie: Kolce róż mogą być nośnikiem bakterii, wirusów lub innych mikroorganizmów. Po ukłuciu róży, te mikroorganizmy mogą przedostać się do skóry, powodując stan zapalny. W takim przypadku infekcja może powodować opuchliznę, ból i zaczerwienienie wokół miejsca ukłucia.

Toksyczność: Niektóre rodzaje róż, szczególnie dzikie odmiany, mogą zawierać toksyczne substancje chemiczne, takie jak taksyny. Ukłucie kolcem róży z toksycznymi właściwościami może wywołać reakcję skórną, podobną do opisanej przez ciebie, bez konieczności
  • Odpowiedz
  • 1
@opk20: O widzisz, żeby zapytać GP nie pomyślałem ( ͡° ͜ʖ ͡°) O taksynach ciekawe, ale one bardziej w cisie nie w róży. Do doczytania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Niewiemja: róża ma kolce ktore lubia się łamać i zostawac w ranie.

Czytalam ze zwykla zadra wyjdze ropą, ale z kolec róży jak masz glebokie uklucie to potrafi sie paprac i palec mi raz zaczal puchnąć.

Jak w pracy ciachnelam sie o jakis karton to polewalam woda utlenioną ibylo ok.

Metoda na takie rany, poza dezynfekcja, to zrobic opatrunek, i zostawic go na noc. na skore dac odrobina maslo/smalec, zabezpieczyc
  • Odpowiedz
  • 0
@WrzeCiOna: Kawałek kolca został ale usunąłem szybko ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Metoda na takie rany, poza dezynfekcja, to zrobic opatrunek, i zostawic go na noc. na skore dac odrobina maslo/smalec, zabezpieczyc folią, moze byc nawet lekki strecz z folii kuchennej, i rano nie powonno byc opuchlizny, bo bakterie z braku tlenu kaput.


@WrzeCiOna: To mi palec odpadnie :D W sumie podziała, odpadnięty nie będzie
  • Odpowiedz