Wpis z mikrobloga

@CherryJerry:

wszystko spoko, ale gadanie że zadłużanie Polski nie jest jakieś szczególne, bo wszystkie kraje na Zachodzie są zadłużone na podobnym poziomie, nie oznacza że my mamy iść za ich przykładem.


Nie tylko na zachodzie tylko wszystkie ogolnie. Takie Chiny chociażby mają zadłużenie na poziomie 82% PKB, Brazylia 73%, Indie 89%.

Zadłuzenie panstwa to zupelnie co innego niz zadluzenie osób prywatnych czy firm bo państwo jest emitentem pieniądza. Planuje wydatki i
@mackbig: Nie, że instytucje europejskie nie zauważyły długu. Porównania prowadzone są według ustalonej metodologii. Pis zrobił tak, że dużej części długu nie wlicza się do tych miar, które pokazane są na tym wykresie.

Jest jeszcze druga sprawa, duża część długu została zbita inflacją. Dodatkowo rząd oszczędzał na wielu rzeczach. Zaczynając od pensji w szeroko rozumianej administracji publicznej i sektorze publicznym. Po wydatki na inwestycje i rozwój.
Za drugiej kadencji Pis nagle
Pis zrobił tak, że dużej części długu nie wlicza się do tych miar, które pokazane są na tym wykresie.


@Dragonan: Jest na wykresie dług EDP czyli dług całego sektora publicznego. Dług poza budżetem rowniez jest do niego wliczony.

Jest jeszcze druga sprawa, duża część długu została zbita inflacją. Dodatkowo rząd oszczędzał na wielu rzeczach. Zaczynając od pensji w szeroko rozumianej administracji publicznej i sektorze publicznym. Po wydatki na inwestycje i rozwój.
@mackbig: Rozjazd EDP od pozostałych to jakieś 10 punktów procentowych i twierdzisz, że jest git? To kiedy mamy zacząć się obawiać? Jak wyjdą kolejne trupy z szafy i będzie rozjazd o 20pp czy to też nadal stabilnie? Dla budżetu i jego przejrzystości to jest totalna katastrofa. Aha, jeszcze jedno, zadłużenie Chin do PKB to 280%, a nie 82%, finansisto... chyba, że też sobie wybieramy wartości, które lepiej wyglądają, a mają mało
@Xatoos:

Rozjazd EDP od pozostałych to jakieś 10 punktów procentowych i twierdzisz, że jest git? To kiedy mamy zacząć się obawiać?


Na tym poziomie wogóle. Zwlaszcza ze ten wzrost był spowodowany Covidem i sytuacją kryzysową.

Aha, jeszcze jedno, zadłużenie Chin do PKB to 280%, a nie 82%, finansisto


Jezeli to prawda to tym lepiej Polska przy nich wypada. Procenty zaleza od tego o ktorym dlugu mowimy.
@mackbig: Czyli to, że średnio co piąta złotówka zostaje wydana pod stołem to nie jest problem xD To wytłumacz mi łaskawie skoro też budżet mamy taki dobry to czemu tyle długu pakujemy po BGK gdzie nie jest taki przejrzysty? Dlaczego władza wybiera taki sposób?

Tym lepiej Polska przy nich wypada.

Nom, równajmy do Chin, które z samego rynku wewnętrzego mogą próbować się utrzymać i są fabryką świata do Polski gdzie po
Czyli to, że średnio co piąta złotówka zostaje wydana pod stołem to nie jest problem xD To wytłumacz mi łaskawie skoro też budżet mamy taki dobry to czemu tyle długu pakujemy po BGK gdzie nie jest taki przejrzysty? Dlaczego władza wybiera taki sposób?


To nie jest pod stołem tylko w BGK. Ten skok to jest Funduszu Przeciwdziałania Covid w BGK i jest spowodowany sytuacją kryzysową. Jak widać do tego czasu wykres EDP
Pobierz mackbig - >Czyli to, że średnio co piąta złotówka zostaje wydana pod stołem to nie je...
źródło: f0d3bce0e75b18efc55812efac9ae801d9285bccff8986a81089c3cb269265a7
Deficyt budżetowy państwa to nadwyżka sektora prywatnego.


@mackbig: czy to oznacza, ze czesc zarobionych przez nas pieniedzy jest nam zabierana na pokrycie deficytu + odsetki?
To już nawet Memcen który płacze o "rozdawnictwo" przyznał, że Polski budżet jest na bezpiecznym poziomie.


@mackbig: Memcen tak powiedział, bo mu wyszło z jego przewidywań i pasowało mu do narracji o niezabieraniu raz danego socjalu (taki Konfiarski fikołek pod elektorat). Ekonomia nie jest nauką ścisłą i nie daje jasnych odpowiedzi. To, że coś działa gdzieś indziej, nie oznacza, że będzie działać u nas. Do kwestii zadłużenia trzeba odnosić się z
@mackbig: No właśnie nie wszystko znajduje się w EDP liczonym na potrzeby unijnej sprawozdawczości. W jego skład nie wchodzą długi przedsiębiorstw zależnych od rządu czy od samorządów. Z wyjątkiem przedsiębiorstw komunalnych i służby zdrowia samorządów.
Więc np. długów kopalni do które co chwila spłacamy na różne sposoby nie ma w EDP.
Legendarne "ukryte" zadłużenie którego nie wykryły żadne światowe i europejskie instytucje finansowe.


@mackbig: a czasem EDP na twoim wykresie to nie jest część właśnie tego długu? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pis zrobił tak, że dużej części długu nie wlicza się do tych miar, które pokazane są na tym wykresie.


@Dragonan: Ty mówisz o długu EDP który również jest brany pod uwage. Nie ma ukrytego zadłużenia.