Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Cześć.

Może ktoś pomoże w sprawie prawa pracy.
Złożyłam wniosek o tydzień urlopu. Przełożona zaklepała.
Potem dowiedziałam sie, że pilnie muszę zmienić plany i odwołać ten urlop.
Przełożona nie chce go odwołać, każe mi go przekładać.

Nie jest to urlop zaległy tylko bieżący urlop z tego roku.
HRy twierdzą, że taka jest polityka firmy.
Na nic zdają się tłumaczenia, że prawo pracy mówi, że pracodawca nie może decydować o tym kiedy pracownik ma pójść na urlop.

Jak im do łbów przetłumaczyć, że są w błędzie? Na jaki przepis się powołać?

#praca #korpo #korposzczurek #warszawa



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 8
  • Odpowiedz
@mirko_anonim https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-pracy-16789274/dz-7-roz-1
Pracodawca może kazać Ci przesunąć urlop, może Cię z niego ściągnąć, sam może Ci ten urlop anulować, może nie chcieć anulować urlopu, zwłaszcza jeśli jest on uwzględniony w planie urlopowym oraz wniosek już jest złożony podpisany itd ze względów organizacji pracy lub innych specjalnych potrzeb pracodawcy. Ogólnie pracodawca może wszystko z Twoim urlopem. W obowiązku pracodawcy jest jedynie Ci go dać i nie może Ci odmówić urlopu w terminie Tobie
  • Odpowiedz
@fellato Wprowadzasz w błąd. To nie jest urlop, tylko zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej, które pracownik może wykorzystać w wymiarze 2dni lub 16h przy pełnym etacie zatrudnienia o czym decyduje w pierwszym składanym wniosku. To nie ma nic wspólnego z żadnym urlopem. Drugie o czym piszesz to opieka, gdzie trzeba podawać powód i dane osoby na którą bierze się wolne. I to nie jest tak, że pracownik składa i koniec
  • Odpowiedz
@Topola_o_Poranku_: no skoro tak mówisz to ok, ja już nie pamietam dokładnie bo usypiałem na szkoleniu ;) więc jak masz opieke 5 dniową bezpłatną, a masz jakiś wyjazd ogarnięty to podajesz słupa z rodziny i jedziesz :) a co do tych 2 dni to można to uznać za "dodatkowe wolne" (u mnie w pracy juz 3/4 ludzi z tego korzystało)
  • Odpowiedz