Wpis z mikrobloga

Mam kolejne pytanka techniczne.
Sprawdziłem ewybory i powiedzmy, że w moim okręgu partia X wprowadzi maksymalnie 1 posła (chociaż nie wiem, czy to ma znaczenie dla mojego pytania).
Czy oddając głos na parię X liczy się on do puli ogólnopolskiej, czy tylko do okręgu wyborczego?
Powiedzmy, że oddaje głos na kogoś z końca listy i ten kandydat dostaje tylko mój głos. Ten głos będzie stracony, czy pomoże "jedynce" na tej liście?
Głosy licza się jako oddane na listę, czy konkretnego kandydata? W sensie, gdyby wszyscy wyborcy glosujący na partię X oddali głosy na kandydatów z miejsc 2 i poniżej, ale suma tych glosów pozwalała na wprowadzenie jednego posla, to tym posłem będzie numer 1, czy inny poseł z największą liczbą głosów?

#wybory #wybory2023 #kiciochpyta
  • 4
@apee: Najpierw liczone sa glosy partii i na tej podstawie dostają mandaty w okregu. Potem dopiero wybiera sie kandydatow spośród osob na liscie ( ci ktorzy maja najwiecej glosow z danej listy). Czyli w praktyce jak twoj kandydat nie wejdzie do sejmu to twoj glos przechodzi na innego goscia z tej samej listy. Jak zaglosujesz na jakiegos Zenka nr 17 na liscie to ten glos nie przepadnie.
@apee: Jak ktoś inny dostanie więcej głosów niż jedynka, to wejdzie w pierwszej kolejności.
Kolejność na liście nie ma wpływu na to kto dostanie mandat za wyjątkiem remisu w wynikach 2 kandydatów (niezwykle mało prawdopodobne).

Dodatkowo to wszystkie głosy na listę decydują ile posłów dostaje, a dalej wg. liczby głosów na konkretne osoby te miejsca obsadzają.